Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich świętych a Święto zmarłych. Jaka jest różnica i czy należy obchodzić oba? Kiedy można otrzymać odpust zupełny?FILM

Tomasz Pawlak
Wideo
od 16 lat
Na początku warto podkreślić różnicę między obchodzeniem uroczystości Wszystkich Świętych, która przypada 1 listopada, a późniejszym dniem Wszystkich Zmarłych zwanym też Świętem Zmarłych. 1 listopada to radosne święto liturgiczne, które celebrujemy w białym kolorze, wspominając tych, którzy według naszej wiary zasłużyli na miejsce w niebie jako święci. Co ważne, aż do 8 listopada można otrzymać odpust zupełny o ofiarować go za zmarłego.

W dniu zadusznym oraz w kolejnych dniach modlimy się za naszych zmarłych, wierząc, że nasze modlitwy są słyszane. Jak podkreśla Grzegorz Stój, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Miliczu, w naszym wnętrzu jest siła, która pozwala nam prosić o łaski dla naszych bliskich, którzy odeszli.

1 listopada każdy z nas ma obowiązek uczestnictwa we mszy świętej

W okresie od 1 do 8 listopada możemy uzyskać odpust zupełny, ofiarując go za konkretnego zmarłego. Przy odwiedzaniu cmentarza, odmawianiu modlitw w intencjach papieskich, przyjmowaniu komunii świętej i modlitwie za zmarłych możemy uzyskać tę łaskę.

Obchodzenie święta zmarłych przypomina nam, że nasze życie tu na ziemi jest przemijające, ale jednocześnie dodaje nadziei. W polskiej tradycji często towarzyszy mu nostalgia i smutek, ale dla wierzących jest także źródłem pewności, że ci, którzy odeszli, teraz mają się lepiej.

Jak tłumaczy proboszcz ks. Grzegorz Stój, dlatego jako osoby wierzące powinniśmy podchodzić do tego święta z nadzieją.

- Niestety, często dochodzi do nieporozumień, zwłaszcza kiedy łączymy te święta ze świeckim obchodem Halloween. Francuzi na przykład celebrują te dni w ciekawy sposób, wypełniając kościoły i cmentarze. Jest to okres, kiedy we Francji ludzie mają dwa tygodnie wakacji z okazji Wszystkich Świętych. W odróżnieniu od polskiej tradycji, nie palą tam świeczek czy zniczy na grobach, ale zostawiają kwiaty lub kapliczki upamiętniające swoich zmarłych. Praca księży w dużych miastach czy na prowincji w tym okresie przybiera zupełnie inne oblicze, ze względu na to, że mieszkańcy wielkich miast często wyjeżdżają, korzystając z okazji wakacyjnego czasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wszystkich świętych a Święto zmarłych. Jaka jest różnica i czy należy obchodzić oba? Kiedy można otrzymać odpust zupełny?FILM - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto