MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa 14 lutego 2024. Tego dnia obowiązuje post ścisły. Co można jeść? Tych osób nie obowiązuje post

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Środa 14 lutego 2024 roku to Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Dzień ten określa się potocznie nazwą "Popielec". Środa Popielcowa to święto ruchome - w 2024 roku przypada 14 lutego - i rozpoczyna symboliczne czterdzieści dni Wielkiego Postu.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Co można jeść w Środę Popielcową? Kogo w tym dniu nie obowiązuje post? Czytaj więcej >>>>>
Środa 14 lutego 2024 roku to Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Dzień ten określa się potocznie nazwą "Popielec". Środa Popielcowa to święto ruchome - w 2024 roku przypada 14 lutego - i rozpoczyna symboliczne czterdzieści dni Wielkiego Postu. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Co można jeść w Środę Popielcową? Kogo w tym dniu nie obowiązuje post? Czytaj więcej >>>>>unsplash.com
14 lutego 2024 przypada Środa Popielcowa. Dzień ten w Kościele katolickim rozpoczyna okres Wielkiego Postu, poprzedzający Wielkanoc - najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Co można jeść w Środę Popielcową? Kogo w tym dniu nie obowiązuje post? Czytaj więcej.

Środa Popielcowa 14 lutego 2024. W tym dniu obowiązuje post ścisły - co to znaczy?

Środa 14 lutego 2024 roku to Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Dzień ten określa się potocznie nazwą "Popielec".

Środa Popielcowa to święto ruchome - w 2024 roku przypada 14 lutego - i rozpoczyna symboliczne czterdzieści dni Wielkiego Postu.

Środa Popielcowa nie należy do świąt nakazanych, co oznacza, że tego dnia udział w mszy nie jest obowiązkowy. W Środę Popielcową w kościołach symbolicznie posypuje się głowy popiołem. Ksiądz wypowiada słowa z Księgi Rodzaju: "prochem jesteś i w proch się obrócisz" (Rdz 3, 19).

Środa Popielcowa - post ścisły. Co można jeść?

W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły. Oznacza on obowiązek poszczenia zarówno ilościowego, jak i jakościowego. O postach mówi 4. przykazanie kościelne: Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

Post ścisły obowiązuje katolików dwa razy w roku - właśnie w okresie Wielkiego Postu. To Środa Popielcowa oraz Wielki Piątek.

  • Post jakościowy - w Kościele katolickim oznacza wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (czyli taki post, jaki katolików obowiązuje w każdy piątek),
  • Post ilościowy - polega na ograniczeniu liczby spożywanych posiłków.

W praktyce oznacza to, że w Środę Popielcową można zjeść trzy posiłki, w tym jeden do syta i dwa skromne. Nie należy jednak jeść mięsa, natomiast ryby - wolno.

Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Oznacza to, że można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta.

Przestrzeganie postu ścisłego nie dotyczy wszystkich. Do postu jakościowego zobligowani są wszyscy wierni, którzy ukończyli 14. lat. Z kolei do zachowania postu ilościowego zobowiązani są katolicy między 18. a 60. rokiem życia.

Wielki Post - czego nie jedzono?

Obecnie post dotyczy jedzenia mięsa w Środę Popielcową i ograniczenia liczby spożywanych posiłków. Jednak jak wskazują etnografowie, jeszcze w pod koniec XIX wieku w czasie Wielkiego Postu nie można było spożywać również nabiału. Wierni rezygnowali z masła, mleka i jaj. W niektórych regionach Polski zakazy postne obejmowały nawet spożywanie maślanki czy serwatki - podaje Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Dawniej standardową praktyką rozpoczynającą Wielki Post był post o chlebie i wodzie. Tradycja obchodów Środy Popielcowej nakazuje jedzenie ryb, w szczególności śledzi pod różnymi postaciami.

Rzeszowskie muzeum wylicza też inne zwyczaje wielkopostne:

  • Ubierano się w ciemne ubrania.
  • Nie noszono żadnych ozdób.
  • Unikano kłótni, a nawet głośnych rozmów.
  • Przygotowywano się do spowiedzi.
  • Jedzono tylko dwa posiłki dziennie, a w piątki w ogóle.

Jedzono na przykład żur z grzybami, kwas z kapusty, ziemniaki z kapustą omaszczone olejem lnianym albo polewkę z serwatki z dodatkiem mąki rozpuszczonej w wodzie. Chleb jedli tylko bogatsi mieszkańcy wsi i w ograniczonych ilościach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Środa Popielcowa 14 lutego 2024. Tego dnia obowiązuje post ścisły. Co można jeść? Tych osób nie obowiązuje post - Gazeta Pomorska

Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto