Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejowe tajemnice na stacji Wrocław Leśnica. Wśród nich wagon z filmu Sami swoi.Początek i wiele innych

Tomasz Pawlak
Kolejowe ciekawostki na wystawie na stacji Leśnica. Warto się tu wybrać, to darmowa atrakcja
Kolejowe ciekawostki na wystawie na stacji Leśnica. Warto się tu wybrać, to darmowa atrakcja Barbara Zegarlicka
Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu przygotował ciekawą wystawę kolejnictwa, która odbędzie się na stacji Wrocław Leśnica 17 marca. Nie może tu zabraknąć miłośników kolei. Będzie można zobaczyć lokomotywy - legendy, wśród nich spalinowe, które kursowały np. do Karpacza czy Warszawy, albo brały udział w kręceniu filmów. Historię i ciekawostki o taborze kolejowym opowiedzą przewodnicy. Wstęp jest bezpłatny!

Spis treści

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu pokazała zabytkowy tabor na jubileusz 180-lecia koeli na ziemiach polskich

Prawie dwa lata temu Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zorganizował serię wystaw prezentujących zabytkowy tabor kolejowy, aby uczcić okrągły jubileusz 180 lat kolei na ziemiach polskich. To wyjątkowe wydarzenie było hołdem dla historii kolei, a stowarzyszenie było jedyną organizacją, która tak hucznie i z wielkim zaangażowaniem celebrowała tę rocznicę. Ostatnim wydarzeniem jubileuszowym było ekspozycja taboru kolejowego, która miała miejsce na stacji Wrocław Leśnica w październiku 2022 roku.

Teraz Klub Miłośników Kolei z Wrocławia pokaże ciekawostki kolejowe

Teraz Klub powraca z pomysłem zorganizowania kolejnej wystawy w tym samym miejscu. Jest to kontynuacja starania o zaprezentowanie zbiorów stowarzyszenia szerokiej publiczności, dopóki organizacja nie uzyska własnego muzeum kolejnictwa we Wrocławiu.

Wystawa planowana jest na 17 marca i będzie otwarta w godzinach od 10:00 do 17:00.

Podczas wystawy nie tylko będzie można podziwiać flagowe egzemplarze lokomotyw i wagonów z kolekcji Klubu, ale także odkryć wiele nowości i niespodzianek.

Wśród prezentowanego taboru kolejowego znajdzie się "Świadek Historii" - elektrowóz EP05-22, który był niechcianym świadkiem strajku w Ursusie w 1976 roku. Ta konkretna lokomotywa była także odpowiedzialna za prowadzenie awangardowego, jak na czasy PRL, ekspressu "Odra II", którego wagony zostały zbudowane we wrocławskim Pafawagu w latach 70. Oprócz wysokiego standardu technicznego, wagony te wyróżniały się odmiennymi barwami - ecru/kości słoniowej z czerwono-bordowym pasem, co było nietypowe jak na tamte czasy. Ten skład obsługiwał trasę Wrocław — Warszawa.

Podczas wystawy nie zabraknie również słynnego "Fiata", czyli spalinowozu SU45-079 z 1973 roku, który jest znany z podróży pociągami muzealnymi. Innym ciekawym eksponatem będzie lokomotywa SM30-662, znana jako "Kolejowe Zakamarki Wrocławia", zwana potocznie "skrzyżowaniem czołgu z tramwajem".

Jednaką wielką niespodzianką będzie lokomotywa SP42-001, przez kolejarzy nazywana "kociołkiem". Był to pierwszy spalinowóz z tej serii, zbudowany w 1969 roku, wyposażony w kocioł parowy do ogrzewania wagonów pasażerskich.

Ta konstrukcja była adaptacją najbardziej legendarnej polskiej lokomotywy spalinowej SM42, znanej jako "Stonka", pochodzącej z 1959 roku. To pierwszy raz, kiedy SP42-001 będzie prezentowana dla szerokiej publiczności. Po czterech latach prac remontowych, jest już w pełni sprawna technicznie. Klubowi udało się przeprowadzić renowację dzięki dochodom z biletów na pociągi specjalne oraz wsparciu patronów. Lokomotywa prezentuje się jak nowa, co będzie można potwierdzić podczas wystawy.

W 2000 roku SP42-001 prowadziła ostatni pociąg na trasie do Karpacza. Obecnie Stowarzyszenie pracuje nad planami, aby po ponownym otwarciu linii po przeprowadzonej rewitalizacji, lokomotywa znów mogła jeździć tą trasą z historycznymi wagonami, co będzie miało również wymiar symboliczny.

To nie koniec atrakcji. Klub przygotowuje na wystawę wiele innych fascynujących eksponatów związanych z kolejnictwem: archiwalne listy przewozowe, kartki pocztowe, bilety, telegramy, mapy oraz ryciny.

Wystawa zdjęć w wagonie, który brał udział w realizacji filmu Sami swoi. Początek

Kolejną unikatową atrakcją będzie wystawa zdjęć autorstwa klubowej fotograf Barbary Zegarlickiej, prezentowana w wagonie krytym z 1907 roku, będącym częścią kolekcji stowarzyszenia. Wagon ten, razem z innymi podobnymi, brał udział w realizacji filmu "Sami Swoi. Początek" w ubiegłym roku. Samą wystawę fotografii tym razem wzbogacono o naturalne dźwięki zarejestrowane podczas prac renowacyjnych nad zabytkowymi wagonami oraz dźwięki pracy parowozu. To zupełnie nowe doświadczenie w ramach dotychczasowych ekspozycji.

Informacje o wydarzeniach można znaleźć w zakładce “Imprezy” na stronie Klubu i na profilu w mediach społecznościowych.

Bilety wstępu na wystawę są darmowe, a oprowadzi Was przewodnik

Wstęp na wystawę jest darmowy, a przejścia z przewodnikiem będą się zaczynały z następującym grafikiem:

  • 10:30
  • 11:15
  • 11:55
  • 12:40
  • 13:25
  • 14:10
  • 14:50
  • 15:40
  • 16:20

Godziny wyjścia mogą ulec nieznacznym przesunięciom w zależności od ilości zebranych osób i sytuacji na wystawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejowe tajemnice na stacji Wrocław Leśnica. Wśród nich wagon z filmu Sami swoi.Początek i wiele innych - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto