MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pustynia, a obok turkusowe jeziorko. To miejsce na Dolnym Śląsku robi wrażenie, choć może tam być śmiertelnie niebezpieczne!

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Surmin-Kaolin to kopalnia odkrywkowa, w której wydobywany jest piaskowiec zawierający kaolin – skała osadowa. Zdumiewające jest to, że w tak prężnie działającym zakładzie pracuje zaledwie 70 osób
Surmin-Kaolin to kopalnia odkrywkowa, w której wydobywany jest piaskowiec zawierający kaolin – skała osadowa. Zdumiewające jest to, że w tak prężnie działającym zakładzie pracuje zaledwie 70 osób Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Turkusowa wodą w jeziorku, a wokół biały piasek. I to na Dolnym Śląsku! Wydawałoby się, że to idealne miejsce na wypoczynek. Tymczasem prawda o tym tajemniczym miejscu jest zupełnie inna, a wstęp wzbroniony. Uważajcie, to miejsce jest śmiertelnie niebezpieczne!

Spis treści

Pustynia kusi białym piaskiem, jeziorko - turkusem wody. Co to za miejsce?

Zdjęcia tego miejscu kuszą turystów żądnych wrażeń i artystów (teledyski kręcili tu m.in. Pectus i Sumptuastic), a także crossowców. I trudno się dziwić, bo na zdjęciach wygląda naprawdę zjawiskowo. Co to za miejsce? To nie ukryta niebiańska plaża, ale kopalnia Surmin-Kaolin w Nowogrodźcu (woj. dolnośląskie).

Surmin-Kaolin to kopalnia odkrywkowa, w której wydobywany jest piaskowiec zawierający kaolin – skała osadowa. Zdumiewające jest to, że w tak prężnie działającym zakładzie pracuje zaledwie 70 osób.

Zobacz w galerii:

Białe piaski w Nowogrodźcu - tu jest bardzo niebezpiecznie!

Bielutki piasek wokół turkusowego jeziorka wydaje się także wręcz idealnym miejscem wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Jednak to miejsce bardzo niebezpieczne. Znajduje się bowiem na terenie kopalni, w której wydobywany jest kaolin.

Mimo wielu tabliczek informujących o zakazie wstępu teren kopalni odwiedzają tłumy, które niszczą wszelkie zabezpieczenia, barierki, nowe tablice. Na terenie kopalni zdarzały się już wypadki - raz w piasek zapadł się quad, a żeby go wyciągnąć potrzebny był specjalistyczny sprzęt. Innym razem w jeziorze topił się człowiek. Na Facebooku krążą historie o wciągniętych butach lub ludziach zassanych po pas. Nikt jednak nie podchodzi do tych niebezpieczeństw poważnie, a przecież takie sytuacje mogą skończyć się tragicznie.

Pracownicy kopalni są bezradni i proszą o pomoc służby porządkowe. Do momentu, kiedy nie wydarzy się prawdziwa tragedia

Na terenie, na którym znajdują się hałdy piasku, trwają prace – usypywane są wały i zapory ukierunkowujące spływające wody. Powierzchnia jest systematycznie pryskana i przyjmuje formę skorupy. Wszystko po to, aby uniknąć unoszenia przez wiatr pyłków i tym samym ochronić środowisko. Pracownicy kopalni są zaskoczeni brakiem odpowiedzialności ludzi wkraczających na teren prywatny, w tym często rodzin z dziećmi. Zachowanie tych niechcianych gości pozostawia także wiele do życzenia. Pozostawiają oni hałdy śmieci oraz niszczą przemysłową infrastrukturę.

Kopalnie Surowców Mineralnych Surmin-Kaolin

Historia Kopalni Surowców Mineralnych Surmin-Kaolin SA, znajdującej się w Nowogrodźcu sięga roku 1947. Z wydobywanego w kopalni piaskowca ilastego, w wyniku procesów przeróbczych uzyskuje się przede wszystkim kaolin.

Kaolin wykorzystywany jest m.in. w produkcji ceramiki, w przemyśle chemicznym, gumowym, papierniczym, a także w medycynie i kosmetyce – mówi nam Adam Myjkowski, kierownik Kopalni Surmin-Kaolin.

Zobaczcie zdjęcia:

Polecamy również wizytę w ZOO Wrocław:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto