Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już niedługo ponad 17 tys. Dolnoślązaków będzie zobligowanych do stawienia się na kwalifikacje wojskową. Kogo to ominie?

Monika Fajge
Monika Fajge
Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Jarosław Jakubczak/Polska Press
Już za niewiele ponad tydzień ruszą kwalifikacje wojskowe dla dolnośląskiego. Blisko 17 tys. mieszkańców naszego województwa będzie musiało się stawić do wojska. Kto jest zobligowany do stawienia się na komisję, a kogo ten nakaz ominie?

Ruszają kwalifikacje wojskowe

Jak informuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 listopada 2023 r.
w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2024 r. (Dz. U. 2023, poz. 2473) kwalifikacja wojskowa w 2024 roku na terytorium Polski potrwa od 1 lutego do 30 kwietnia.

W 2024 roku przed powiatowe komisje lekarskie województwa dolnośląskiego, które przeprowadzają kwalifikację wojskową, wezwanych zostanie około 17 tys. osób. Za jej przeprowadzenie na terenie powiatu (miasta na prawach powiatu) odpowiada starosta (prezydent miasta) - informuje w oficjalnym komunikacie Dolnośląski Urząd Wojewódzki.

Zawiadomienia o terminie i miejscu kwalifikacji wojskowej będą wysyłane co najmniej 7 dni przed planowaną datą kwalifikacji.

Kogo ominie ten obowiązek?

  • osoby zaliczone do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100)
  • osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji lub uznane za całkowicie niezdolne do pracy na podstawie Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251),
  • osoby, w stosunku do których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym na podstawie Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r. poz. 208),

Kto jest zobligowany do stawienia się na komisję? Sprawdź w opisach pod zdjęciami:

Już niedługo ponad 17 tys. Dolnoślązaków będzie zobligowanyc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Już niedługo ponad 17 tys. Dolnoślązaków będzie zobligowanych do stawienia się na kwalifikacje wojskową. Kogo to ominie? - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto