Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie wyjeżdżają na zagraniczne praktyki w ramach Erasmusa

Adam Besz
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Bierutowie odbyła się konferencja, której celem było upowszechnianie rezultatów Projektu Erasmus+.

W roku szkolnym 2017/2018 dwie 10-osobowe grupy uczniów wyjechały na miesięczną praktykę zawodową. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik informatyk zdobywali doświadczenie w Portugalii, a technik agrobiznesu w Hiszpanii. Podczas konferencji uczestnicy przedstawiali wykonane przez siebie prezentacje multimedialne, zawierające informacje na temat pracy, nowych doświadczeń, nauki zawodu, programu kulturowego (np. zwiedzanie Barcelony, Girony, wybrzeża Costa Brava, Ponta de Lima , Bragi). Punktem kulminacyjnym konferencji było uroczyste wręczenie dokumentu Europass przez Starostę Oleśnickiego Wojciecha Kocińskiego oraz Dyrektora ZSP Wojciecha Kobrynia, który ma na celu prezentowanie umiejętności zawodowych i kompetencji w sposób czytelny i przejrzysty we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Projekt pt. „Praktyka zagraniczna drogą do europejskich kompetencji zawodowych” jest już trzecim, który realizuje ZSP w Bierutowie.

- Kompetencje, doświadczenie zawodowe i kulturowe oraz kształcenie postaw młodego człowieka to bardzo istotne elementy kształcenia i wychowania. Dlatego też dla nas praktyki zagraniczne są doceniane jako forma, która daje możliwości inne niż kształcenie w kraju, bo dopełnia je. Szkolenie praktyczne jest fundamentem nauki zawodu. Szkoła bardzo starannie dobierała nam miejsca praktyk, byśmy osiągnęli właściwy poziom kompetencji zawodowych i mieli satysfakcję z nabywanych umiejętności i wykonywanej pracy. Dzięki temu zrozumieliśmy sens praktycznej nauki zawodu, zachęciło to nas do dalszego kształcenia i ułatwiło między innymi planowanie kariery zawodowej a także wywołało potrzebę kształcenia na szczeblu wyższym, uczenia się przez całe życie, by pewniej wejść później na rynek pracy, posługując się również językiem angielskim.- mówi uczestniczka projektu z technikum informatycznego Katarzyna Lemiech.

- Oczywiście nie tylko te kompetencje nabyliśmy podczas naszego zagranicznego pobytu. Poprawiła się nasza znajomość języka angielskiego i nauczyliśmy się podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim i portugalskim. Przed wylotem odbyliśmy 30 godzin języka angielskiego oraz po 15 lekcji z języka hiszpańskiego i portugalskiego, a także z przygotowania kulturowego, geografii Portugalii i Hiszpanii oraz zajęcia z informatyki. - dodaje uczennica technikum agrobiznesu Justyna Paszkowska.

Za całość odpowiada koordynator projektu Barbara Bujak. - Mimo tylu działań, które realizuję w ciągu roku, największą satysfakcję mam, gdy po powrocie uczestnicy opowiadają o swoich doświadczeniach i przeżyciach. Widzę, jak się zmieniają, jak bardzo zżyli się z sobą. Wspominają różne sytuacje, miejsca które zwiedzili, opowiadają, jak rozwinął ich ten projekt i swoją postawą pokazują, jak bardzo stali się otwarci na nowe doświadczenia. Chcą teraz podróżować, utrzymują kontakty w języku angielskim z osobami, które tam poznali. Czują potrzebę uczenia się przez całe życie, czyli utożsamili się z hasłem Erasmusa „Zmienia życie, otwiera umysły…”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto