MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur i rent KRUS 2022. Będzie 7 procent podwyżki i 14. emerytura

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Emeryci i renciści czekają na marcową waloryzację 2022
Emeryci i renciści czekają na marcową waloryzację 2022 pixabay.com
Zbliża się waloryzacja rent i emerytur KRUS. W 2022 roku należy spodziewać się, że wskaźnik będzie dość wysoki ze względu na poziom inflacji. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wyniesie 7 procent. Zmiana świadczeń nastąpi w marcu. Ile będzie wynosiła najniższa emerytura i renta rolnicza? Sprawdzamy najnowsze zapowiedzi przedstawicieli rządu i wyjaśniamy, które dodatki do rent i emerytur podlegają waloryzacji w 2022.

- W tym jeszcze pandemicznym i inflacyjnym roku zastosujemy specjalny mechanizm waloryzacyjny podnoszenia wynagrodzeń - zapowiedział 11 lutego 2022 roku Mateusz Morawiecki. - Znacznie wyższy o wiele miliardów. Wyższy niż ten, do którego jesteśmy zobowiązani ustawowo. Świadczenia emerytalne wzrosną od 1 marca o 7% - przekazał premier. W 2022 roku do emerytów i rencistów ma trafić według wyliczeń rządu o 18,4 mld zł więcej w ramach waloryzacji rent i emerytur.

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej poinformowała, że od 1 marca najniższa emerytura wyniesie na rękę 1217,98 zł.

Waloryzacja rent i emerytur od 1 marca 2022

 • najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, rodzinna i socjalna 1338,44 zł
 • średnia emerytura 2868,70 zł
 • najniższa renta z tyt. częściowej niezdolności do pracy 1003,83 zł

Na tym nie koniec zapowiedzi. Mateusz Morawiecki ogłosił, że w tym roku jesienią lub późnym latem emeryci otrzymają 14. emeryturę. - Na początku roku wprowadziliśmy emeryturę bez podatku do 2500 zł, dzisiaj najwyższa w historii waloryzacja 7%, a jeszcze emeryci otrzymają 13 emeryturę i także 14 emeryturę - wyliczał polski premier.

Rolnicy czekają na waloryzację rent i emerytur

"Ta waloryzacja to będzie w tym roku czy zamiast niej to jest emerytura bez podatku"- zastanawia się jeden z rolników. Nowość w postaci zmian podatkowych i jej wpływ na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych jest niezależna od waloryzacji, która czeka ubezpieczonych w KRUS w marcu 2022. Liczba emerytów i rencistów pobierających świadczenia z KRUS w listopadzie 2021 roku wynosiła 1 021 463 osoby.

Jaka będzie waloryzacja emerytur KRUS 2022?

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że w 2022 roku rząd planuje waloryzację procentową. - Szacujemy, że będzie ona na pewno na poziomie co najmniej 7 proc. - mówiła 11 stycznia w programie Wirtualnej Polski. Stanisław Szwed, wiceminister pracy prognozował w rozmowie z "Super Expressem" wskaźnik waloryzacji na poziomie 6,1-6,2 proc.

Poziom waloryzacji jest regulowany przez prawo. Wskaźnik waloryzacji jest wyliczany przez dodanie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług (czyli inflacji) w minionym roku do minimum 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia z poprzednim roku kalendarzowym.

Minister Malag w programie Sedno Sprawy w Radio Plus: - Na początku lutego podamy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. Na pewno waloryzacja będzie wyższa niż ta, która była założona przy budżecie państwa.

Waloryzacja emerytur 2022 w KRUS - nie trzeba składać wniosku

Waloryzacja rent i emerytur to najprościej rzecz ujmując, podwyżka świadczeń, która ma poprawić sytuację emerytów oraz rencistów wobec podwyżek cen (np. energii, czy gazu).

KRUS: Jeżeli zwaloryzowana kwota emerytury lub renty z ubezpieczenia jest niższa od kwoty najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych, wysokość takiego świadczenia podwyższa się (z pewnymi wyjątkami) z urzędu do tej kwoty.

Zmianie ulegają również dodatki i świadczenia pieniężne wypłacane obok emerytury lub renty rolniczej oraz kwoty maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent rolniczych. One również podlegają podwyższeniu poprzez ich pomnożenie przez ustalony wskaźnik waloryzacji.

Kiedy podwyżka dla seniorów? Waloryzacja emerytur i rent rolniczych jest przeprowadzona w marcu, a dla emerytur i rent wypłacanych kwartalnie – w kwietniu, w ustalonych dla każdego świadczeniobiorcy terminach płatności. Obecnie, czyli jeszcze przed waloryzacją 2022 świadczenia z KRUS wynoszą:

 • emerytura podstawowa 1013 zł 63 gr
 • najniższa emerytura 1250 zł 88 gr
 • dodatek pielęgnacyjny 239 zł 66 gr

KRUS waloryzuje emerytury/renty z urzędu, czyli bez konieczności zgłoszenia odpowiedniego wniosku przez osobę uprawnioną, i informuje o podwyższeniu świadczenia (decyzja).

Te dodatki do emerytur i rent będą podwyższone od marca 2022

Od 1 marca 2021 r. wzrastają również kwoty dodatków/świadczeń przysługujących do emerytur oraz rent i wyniosą:

 • dodatek pielęgnacyjny
 • dodatek dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji
 • dodatek kombatancki
 • dodatek za tajne nauczanie
 • ryczałt energetyczny
 • dodatek kompensacyjny
 • dodatek dla sieroty zupełnej
 • świadczenie pieniężne przysługujące byłym żołnierzom górnikom
 • świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR
 • dodatek pieniężny dla inwalidy wojennego

Emerytura bez podatku 2022

Kasa Rolniczego ubezpieczenia Społecznego wyjaśnia, że w efekcie nowych rozwiązań ok. 98% osób uprawnionych do emerytur, rent oraz rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, będzie otrzymywało świadczenia w kwocie wyższej, a ok. 2% osób – w wysokości dotychczasowej.

Wyższe niż w 2021 r. emerytury i renty oraz rodzicielskie świadczenia uzupełniające dostają ci, których świadczenia są ustalone w kwocie od ok. 484 zł do 2.500 zł miesięcznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Waloryzacja emerytur i rent KRUS 2022. Będzie 7 procent podwyżki i 14. emerytura - Strefa Agro

Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto