MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne leśne życie uratowane. Leśnicy z Nadleśnictwa Oleśnica Śląska pomogli choremu bielikowi

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Zwierzęta żyjące dziko w naszych lasach czasami potrzebują pomocnej ręki człowieka. Tak było chociażby w przypadku bielika, który  przeżył tylko dzięki natychmiastowej pomocy leśników i myśliwych
Zwierzęta żyjące dziko w naszych lasach czasami potrzebują pomocnej ręki człowieka. Tak było chociażby w przypadku bielika, który przeżył tylko dzięki natychmiastowej pomocy leśników i myśliwych Nadleśnictwo Oleśnica Śląska
To kolejne dzikie stworzenie uratowane przez leśników w naszych lasach. Tym razem załoga Nadleśnictwa Oleśnica Śląska ocaliła życie młodego bielika, który bez ich pomocy zginąłby w męczarniach.

Na pomoc bielikowi ruszyli leśniczy Tomasz Taciak oraz Ireneusz Pietrucha i Maciek Małecki z Koła Łowieckiego
Cyranka. Ptak został znaleziony w lesie w miniony poniedziałek w godzinach popołudniowych. Przy tak wysokich temperaturach potrzebował szybkiej pomocy. Jak się okazało ptak z powodu wady genetycznej nie może latać a aby mu pomóc w leczeniu, został przewieziony do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Tomasza Grabińskiego z Kątnej.

Leśnicy mają na swoim koncie już wiele uratowanych leśnych istnień. To chociażby bielik czy myszołów znalezione w naszych Nadleśnictwach lub uratowana sarna, która w maju 2021 roku utknęła w metalowym ogrodzeniu na S8.

Na początku minionego roku trafił do Nadleśnictwa Syców również uszkodzony krogulec. Zwierzę zostało przewiezione do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Złotówku - wspomina Mateusz Zapart z tamtejszego nadleśnictwa.

Co najczęściej jest powodem wypadków zwierząt leśnych?

Powodów jest wiele. Rany poniesione w wyniku kontaktu z liniami wysokiego napięcia, zderzenia z pojazdami komunikacji, zaplątanie w sznurki czy przyklejone do lepików to tylko kilka przykładów z jakimi na co dzień spotykają się pracownicy terenowi lasów. Wciąż także zakładane są wnyki.

Najczęściej trafiamy na nie podczas prac związanych z planowaniem trzebieży lub wyszukiwaniem drzew zasiedlonych przez szkodniki. W bieżącym roku odnotowaliśmy m.in. przypadek zakładania wnyków przy norach bobrów w okolicy zalewu w Stradomi - mówi nam Zapart

Bądź czujny!

W związku z potrzebą ochrony ptasich lęgów Nadleśnictwo Syców uruchomiło jednak specjalny telefon interwencyjny. Numer telefonu służy do informowania o przypadkach znalezienia rannych ptaków na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Pod tym numerem można również zgłaszać przypadki odnalezienia innych zwierząt.

Telefon interwencyjny
608 612 394, 666 837 931

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto