MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ziemiórki atakują rośliny doniczkowe? Do zwalczenia tych muszek wystarczy kilka rzeczy, które masz w kuchni lub jedna z ogrodniczego

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Ziemiórki to niewielkie muszki, które wylatują z doniczek z kwiatami. Nie wyglądają groźnie, ale ich larwy żyją w ziemi i mogą uszkadzać rośliny.
Ziemiórki to niewielkie muszki, które wylatują z doniczek z kwiatami. Nie wyglądają groźnie, ale ich larwy żyją w ziemi i mogą uszkadzać rośliny. Katarzyna Laszczak, pixabay.com
Ziemiórki często początkowo mylimy z muszkami owocówkami. Rzeczywiście są do nich podobne, ale nie gustują w owocach, tylko wylatują z doniczek z roślinami domowymi. Ich larwy żyją w ziemi i mogą uszkadzać rośliny, dlatego muszki trzeba zwalczać. Polecamy proste i skuteczne sposoby na ziemiórki. Pomogą m.in. lepy na ziemiórki, czosnek i kilka innych rzeczy, które masz w kuchni.

Spis treści

Ziemiórki, czyli muszki z doniczek

Ziemiórki (Sciaridae) to niewielkie muchówki. Sporo ich gatunków żyje w Polsce, a jeszcze więcej w całej Europie i na świecie. Mogą występować w ogrodach i lasach. Niestety, bardzo często pojawiają się też w mieszkaniach, szczególnie zimą. Do domów najczęściej trafiają wraz z roślinami doniczkowymi, a dokładniej – z ich ziemią. Wylęgają się także z ziemi do kwiatów.

Wśród „domowych” ziemiórek są przedstawiciele różnych gatunków, jednak nie musimy zbytnio przejmować się ich identyfikacją, bo są do siebie podobne zarówno pod względem wyglądu, jak i zachowania, a sposoby ich zwalczania są takie same.

Jak wyglądają ziemiórki i ich larwy?

Dorosłe ziemiórki to niewielkie muszki. Przypominają owocówki, jednak są od nich smuklejsze, mają dłuższe nogi i czułki, a także ostro zakończony odwłok. Są szybkie i drobne, więc takie szczegóły budowy trudno spostrzec. Jeśli jednak zauważamy muszki, które nieszczególnie interesują się owocami, za to występują w pobliżu roślin lub wręcz wylatują z doniczek, to mamy do czynienia z ziemiórkami.

Zupełnie inaczej wyglądają larwy ziemiórek i zdecydowanie trudniej je wypatrzyć. Mają cienkie, wydłużone, niemal przezroczyste ciało (z wyjątkiem czarnej głowy), które jest pozbawione nóg. Mogą dorastać do kilku milimetrów długości. Wylęgają się z jaj, które dorosłe muszki składają w ziemi i przez pewien czas w niej bytują. I to właśnie larwy ziemiórek bywają bezpośrednim zagrożeniem dla roślin doniczkowych.

Czy ziemiórki to zawsze szkodniki roślin?

Ziemiórki niekoniecznie muszą być szkodnikami roślin. Dorosłe osobniki żywią się m.in. nektarem i pyłkiem roślin, żyją zresztą dość krótko, bo ich głównym celem jest odbycie rójki i złożenie jaj przez samicę.

Niestety, inaczej sprawa wygląda z larwami. Kiedy wylęgną się z jaj, przez około 2 tygodnie żyją w ziemi. W tym czasie teoretycznie odżywiają się głównie materią organiczną z podłoża i w naturze nie szkodzą, a bywają nawet pożyteczne.
Jednak co innego w doniczkach, gdzie ilość składników pokarmowych jest ograniczona. Wtedy mogą też podgryzać rośliny, szczególnie kiedy larw jest dużo. A warto wspomnieć, że w domach mają korzystne warunki – ciepło i wilgotna ziemia w doniczkach to idealne warunki do tego, by ziemiórek przybywało. Szczególnie zimą, bo latem równie dobre warunki znajdują na zewnątrz.

Czy to ziemiórki? Jak rozpoznać, że mamy te owady?

Objawy żerowania larw ziemiórek nie są charakterystyczne. Rośliny mają uszkodzone korzenie, więc słabną, zasychają, tracą liście. Można to pomylić z objawami różnych chorób lub skutkami błędów w uprawie. Jednak sygnałem nie do pomylenia są wspomniane muszki występujące początkowo w pobliżu doniczek, które później często latają po całym mieszkaniu.

Ziemiórki – zwalczanie

Kiedy zauważamy pojedyncze muszki, nie musimy od razu wpadać w panikę, ale dobrze jest podjąć pewne kroki, zanim na dobre się u nas rozgoszczą. Tym bardziej że zwalczanie ziemiórek warto zacząć od ekologicznych i stosunkowo łagodnych metod, które są jednak skuteczne. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo pozbycie się ziemiórek może potrwać kilka tygodni.

Lep na ziemiórki, czyli skuteczny żółty plaster

Dorosłych ziemiórek pozbędziemy się m.in. dzięki żółtym lepom na ziemiórki. Bez trudu kupimy je w sieci lub sklepach ogrodniczych (kosztują nieco około 15-20 zł za 10 szt.). Taki lep umieszcza się w doniczce. Przyciąga on muszki, które przyklejają się do niego. Nie wygląda to może estetycznie, ale jest skuteczne. Lep trzeba wymienić, kiedy złapie się trochę owadów. W sumie powinny być wystawione przez 2-3 tygodnie, żeby wyłapać muszki, które sukcesywnie będą się przeobrażać z larw i wylatywać z ziemi. Lepy to pułapki klejowe – działają czysto mechanicznie, nie są więc szkodliwe dla otoczenia.

Domowe sposoby na ziemiórki. Pomoże ocet, płyn do naczyń i kurkuma

Łatwo możemy też samodzielnie przygotować miksturę przeciw ziemiórkom. Owady te przyciąga żółty kolor, więc najlepiej zrobić to w żółtym naczyniu (np. miseczce). Polecaną metodą jest też zabarwienie wody na żółto, np. kurkumą (może być w proszku). Do szklanki wody wystarczy wlać łyżkę octu winnego oraz płynu do naczyń. Miseczkę lub kubek z preparatem ustawiamy w pobliżu roślin. Muszki, zwabione kolorem i zapachem octu, potopią się w miksturze. Takie pułapki na ziemiórki również muszą być wystawiane przez kilka tygodni.

Są to sposoby na pozbycie się dorosłych ziemiórek, ale jeśli nie będą one miały okazji się rozmnożyć, problem z czasem rozwiąże się sam. Warto jednak zadbać również o pozbycie się larw ziemiórek.

Jak zwalczyć larwy ziemiórek w ziemi?

Również w tym przypadku najczęściej wystarczą sposoby domowe. Jeśli tylko są na to odpowiednie warunki, przesadźmy roślinę do nowego, dobrej jakości podłoża. Starą ziemię starannie otrząśnijmy z korzeni, możemy nawet wypłukać je wodą. Jeśli roślina tego nie wymaga, nie musimy wymieniać doniczki na większą, ale umyjmy starannie starą!

Czasem jednak przesadzanie jest niewskazane (np. gdy roślina akurat kwitnie) lub trudne (w przypadku dużych roślin), nie wszystkie rośliny też je lubią (np. hoje). Pamiętajmy ponadto, że rośliny najlepiej przesadzać wiosną.

Czosnek i cynamon na ziemiórki

Do zwalczania larw ziemiórek w podłożu możemy wykorzystać wywar z czosnku. Pomocniczo ziemię możemy też oprószyć cynamonem.

Jak zrobić wywar z czosnku na ziemiórki?

Do zrobienia wywaru potrzeba ok. pół główki czosnku (25 g). Ząbki zgniatamy (bez obierania), zalewamy 1 litrem wody i gotujemy na małym ogniu przez 20 min. Po ostudzeniu używamy płynu do podlewania roślin. Powyżej opisane metody warto ze sobą łączyć i działać jednocześnie przeciwko muszkom i larwom ziemiórki.

Preparat na ziemiórki do podlewania. Użyj olejku neem

Do zwalczania ziemiórek przeznaczony jest także preparat zawierający substancję owadobójczą zwaną azadyrachtyną, uzyskiwaną z rośliny o nazwie miodla indyjska. Takie działanie ma także olejek z tej rośliny, zwany neem. Zarówno gotowy preparat, jak i olejek, można łatwo kupić. Należy go rozpuścić w wodzie (w proporcji wskazanej przez producenta), a następnie podlać rośliny lub spryskać podłoże.

Środki chemiczne na ziemiórki

Jeśli pomimo przesadzenia roślin, zastosowania lepów i odkażania ziemi czosnkiem ziemiórki nadal są obecne, i to w znacznych ilościach, można sięgnąć po środki chemiczne. Stosuje się je najczęściej do podlewania, po przygotowaniu zgodnie z instrukcją producenta. Pamiętajmy jednak, że substancje chemiczne nie są obojętne dla środowiska, a podczas ich stosowania trzeba przestrzegać zasad dotyczących własnego bezpieczeństwa.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ziemiórki atakują rośliny doniczkowe? Do zwalczenia tych muszek wystarczy kilka rzeczy, które masz w kuchni lub jedna z ogrodniczego - RegioDom.pl

Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto