MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Wleń, najstarszy zamek w Polsce i perełka Dolnego Śląska. Idealne miejsce na weekendową wycieczkę! Jak dojechać, cennik

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Dolny Śląsk słynie z przepięknych zamków. Lecz nie każdy słyszał o zamku w niewielkiej gminie Wleń. To najstarszy murowany zamek w Polsce, a widok z zamkowej baszty zapiera dech w piersiach! Poniżej więcej o historii zamku Wleń, cennik oraz godziny otwarcia, a w galerii zdjęcia.

Spis treści

Zamek Wleń - jego historia

Murowany Zamek we Wleniu został zbudowany pod koniec XII wieku i jest uważany za najstarszy zamek w Polsce!

Pierwszy gród powstał na Górze Zamkowej już w X wieku, za panowania Bolesława Chrobrego. W XII wieku pojawiły się elementy kamienne, w tym 6-boczna wieża, kaplica, część mieszkalna oraz mur obwodowy. Jednym z właścicieli zamku był Henryk Brodaty, który w 1214 roku nadał Wleniowi prawa miejskie. XIX i XX-wieczni historycy niemieccy przedstawiają zamek we Wleniu jako ulubione miejsce pobytu żony Henryka Brodatego - Jadwigi Śląskiej. Pamięć o św. Jadwidze i jej dobrych uczynkach przetrwała we Wleniu do dziś. Kilka lat temu z inicjatywy nauczycieli i dyrekcji Zespołu Szkół we Wleniu utworzono ścieżkę dydaktyczną ku jej czci, przy której ustawiono tablice przedstawiające teksty i ryciny dot. życia świętej. Zamek często zmieniał właścicieli, był rozbudowywany i wielokrotnie oblegany. W czasie wojny 30-letniej, w roku 1646, został wysadzony przez wojska cesarskie i przez wiele lat pozostawał w ruinie.

Zamek Wleń - atrakcja turystyczna

Od ponad 10 lat prowadzone są prace ratujące zabytek, na które Gmina Wleń pozyskuje dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków RPO. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających. Z zamkowej baszty można podziwiać przepiękną panoramę Karkonoszy, Gór Kaczawskich i Pogórza Izerskiego. Zamek zbudowano na lawach poduszkowych. Jest to najciekawsze wystąpienie skał w Polsce, będących pozostałościami po podmorskich wulkanach sprzed 500 milionów lat!

U podnóża zamku w XVII wieku został zbudowany Pałac Lenno. Obecnie mieszczą się w nim miejsca noclegowe oraz kawiarnia.

Cennik i godziny otwarcia 2024 Zamku Wleń

Cennik:

  • bilet normalny 10 zł
  • bilet ulgowy 8 zł

Godziny otwarcia:

  • W sezonie (maj-październik): codziennie od 10 do 18
  • Poza sezonem (listopad-kwiecień): codziennie od 10 do 16

Gdzie znajduje się Zamek Wleń - mapa

Zamek Wleń leży na wzgórzu nad rzeką Bóbr, w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Jest jednym z najstarszych murowanych zamków w Polsce. Wokół zamku roztacza się Rezerwat Przyrody Góra Zamkowa. Występuje tu wiele cennych gatunków roślin, m.in. czosnek niedźwiedzi, tulipanowiec, parzydło leśne, lilia złotogłów.

Zamek Wleń, najstarszy zamek w Polsce i perełka Dolnego Śląs...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto