MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Malownicza, stara warownia oraz związane z nią legendy i tajemnice. Godziny otwarcia, cennik 2024

Paweł Gołębiowski
Dariusz Gdesz/Pierwszy dokument potwierdzajacy istnienie zamku pochodzi z 1315 roku.
Kto nie lubi zwiedzać pięknych, malowniczo usytuowanych, starych warowni, które w dodatku mają swoje tajemnice i legendy? To wszystko zapewnia turystom zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, w gminie Walim. Nawet jego początki są niejasne i giną w mrokach dziejów.

Zamek Grodno wzniesiony przed setkami lat na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) jest bez wątpienia jedną z perełek Dolnego Śląska. Możemy go zwiedzać praktycznie przez cały rok (jest nieczynny tylko w Niedzielę Wielkanocną oraz w dniach 1. XI i 24 – 25 XIII). Można tam też zjeść i przenocować.

Spis treści

Jak dotrzeć do zamku Grodno — mapa

Dotrzeć tam łatwo. Najlepiej z Wałbrzycha. Zagórze Śląskie od tego miasta dzieli bowiem niewiele ponad 10 kilometrów. Niektórzy wałbrzyszanie i mieszkańcy okolicy wybierają się zatem do Grodna na rowerze, a wytrwalsi decydują się nawet na pieszą wędrówkę.
Samochodem dojedziemy na miejsce w zaledwie kilkanaście minut. Pod sam zamek jednak nie podjedziemy (chyba że wynajmujemy tam pokój), bo znajduje się on na terenie rezerwatu przyrody. Samochód możemy jednak zostawić w Zagórzu Śląskim na bezpłatnym parkingu. Wejście na szczyt góry zajmuje tylko około 15 minut, a podejście nie jest bardzo strome.

Do zamku prowadzą trzy piesze szlaki turystyczne:

 • szlak niebieski – Europejski szlak E-3,
 • szlak zielony — Szlak Zamków Piastowskich,
 • szlak żółty – z Wałbrzycha do Wrocławia.

Na mapce poniżej zobaczycie, gdzie znajduje się zamek Grodno.

Jak, kiedy i za ile zwiedzamy zamek w Zagórzu Śląskim. Cennik biletów 2024

Zamek Grodno w dni robocze możemy zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem (opłata za oprowadzanie wliczona jest w cenę biletu). W soboty, niedziele i święta zwiedzamy natomiast warownię samodzielnie. Nie jest to jednak trudne, bo na miejscu można wypożyczyć audioprzewodnik, który pomoże w zwiedzaniu, przekazując potrzebne informacje w języku: polskim, angielskim, niemieckim czy czeskim.

Obiekt czynny jest codziennie w miesiącach od października do kwietnia:

 • od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, ostatnie wejście o 16:00,
 • w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00.

W miesiącach od maja do września:

 • od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00,
 • w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00.

W częściowo zrujnowanym Grodnie na trasie zwiedzania są:

 • budynek bramny,
 • budynek kaplicy z renesansowym portalem,
 • sień zamkowa,
 • sala tortur,
 • krzyże pokutne,
 • loch księżniczki Małgorzaty,
 • dziedziniec górny,
 • sala rycerska,
 • sala myśliwska,
 • sale książęce i sala mokra.

W 2019 roku w odbudowanej części obiektu otwarto też Centrum Bioedukacji Multimedialnej. W Centrum powstała bardzo nowoczesna sala multimedialna, gdzie przekazywane są informacje o rezerwacie przyrody „Góra Choina”, jest tam też niewielka sala kinowa.

Ceny biletów wstępu do zamku Grodno - cennik 2024:

 • Normalny – 35 zł
 • Ulgowy* – 30 zł

*Bilet ulgowy przysługuje: dzieciom, studentom do 26 roku życia, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, osobom z grupami inwalidzkimi. Dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie.

Audioprzewodnik (polski, angielski, niemiecki, czeski):
Wypożyczenie – 4 zł + bilet wstępu

Sesja zdjęciowa ślubna: 200 zł
Ognisko dla grup zorganizowanych: 100 zł

Honorowana jest Karta Dużej Rodziny:
Zniżka na bilet – 2 zł (nie dotyczy biletu łączonego)

Atrakcje dla turystów w pobliżu zamku Grodno

Niezwykłe i warte odwiedzenia jest też otoczenie zamczyska. W pobliżu znajduje się bowiem m.in. malownicze, zaporowe Jezioro Bystrzyckie z przerzuconą nad nim najdłuższą w Polsce, wisząca, multimedialną kładką o konstrukcji wstęgowej. Wrażenie robi także sama wielka zapora wodna, wzniesiona w 1917 roku. Nad jeziorem kilka lat temu wybudowano „Akwarium”, czyli nazwane tak Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Wewnątrz Centrum znajduje się bowiem wielkie akwarium słodkowodne.
W pobliżu zamku Grodno działają również gospodarstwa agroturystyczne, a nad Jeziorem Bystrzyckim (z plażą i kąpieliskami) atrakcyjne ośrodki wypoczynkowe.
Od kilku lat nad jeziorem funkcjonuje np. komfortowy Hotel Maria Antonina, w którym można wynająć pokoje lub stojące tuż obok drewniane czy murowane domki. Jest tam SPA, porządna restauracja. Nad Jeziorem Bystrzyckim możemy też zjeść i przenocować w działającym tam od 1914 roku pensjonacie „Fregata”.

Z Zagórza Śląskiego mamy niedaleko do Sztolni Walimskich, czyli jednego z elementów sławnego kompleksu „Riese”. Daleko nie jest zresztą także do Wałbrzycha, czyli np. do zamku Książ, czy do Świdnicy.

Historia zamku Grodno

Nie ma właściwie pewności, jaki był początek zamku Grodno (niem. Kynsburg, Königsberg). Najstarszy zachowany dokument potwierdzający jego istnienie pochodzi z 1315 roku. Jest w nim mowa o tym, że burgrabia Kylian von Haugwitz na zamku Kinsberg dokonał aktu darowizny dla augustianów z Wrocławia.
Legenda głosi jednak, że już w 800 roku angielski rycerz założył na obecnej górze Choina czworoboczną, drewnianą strażnicę.
Solidny, murowany zamek miał natomiast wznieść Piast Śląski książę Bolko I Surowy. Później zamek rozbudowywano. Należał m.in. do korony czeskiej, a XV wieku do rycerzy-zbójników.
Od 1465 roku zamek stał się własnością rodu Czettritzów, natomiast w 1553 roku kupił go Krzysztof I von Hochberg z Książa. Później należał jeszcze do rodziny von Logau.
Podczas wojny trzydziestoletniej Grodno częściowo zniszczyli Szwedzi, a w 1689 roku po uderzeniu pioruna spłonęła zamkowa wieża. Obiekt popadał w ruinę.
Przed kompletnym zniszczeniem zamek uratował prof. Johann Gustav Büsching z Wrocławia, któremu sąd przyznał Grodno w dożywotnie użytkowanie. Następcy profesora, hrabia Fryderyk von Burghaus w latach 1840–1855 oraz baron Maksymilian von Zedlitz w latach 1860–1907, przystosowali zamek do celów turystycznych. Powstały muzeum i restauracja. Rodzina von Zedlitzów miała zamek Grodno w posiadaniu aż do końca II wojny światowej. Po wojnie obiektem zarządzał m.in. PTTK, a obecnie, od 2009 roku, robi to gmina Walim (Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu).

Stare Grodno ma wiele legend i tajemnic

Dariusz Gdesz/Szkielet rzekomo kasztelanki Małgorzaty pobudza wyobraźnię. Zobaczyć też można wykutą w skale studnię na dziedzińcu

Z zamkiem Grodno związanych jest kilka barwnych legend. Najbardziej znana jest ta o pięknej Małgorzacie, która wyszła za mąż za właściciela zamku. Stary małżonek tracił jednak zainteresowanie dziewczyną, która w końcu zaprzyjaźniła się z młodym oficerem muszkieterów. Kiedy pewnego razu kasztelan i jego żona wędrowali po murach, starszy mężczyzna pośliznął się i spadł do fosy. Zanim, po kilku tygodniach skonał, kazał niewierną (jego zdaniem) żonę żywcem zamurować w lochu, oficera natomiast łamać kołem. Teraz turyści odwiedzający zamek w Zagórzu Śląskim mogą oglądać szkielet Małgorzaty, a ona sama ma tam wędrować nocami jako Biała Dama.

Inna legenda opowiada o Turku, którego do niewoli wziął podczas wyprawy wojennej pan na zamku Grodno. Obiecał jeńcowi, że zwróci mu wolność kiedy ten wykopie na dziedzińcu zamkowym studnię. Turek ciężko pracował, ale w końcu powrócił do ojczyzny wyposażony w pieniądze i konia — wykucie studni w litej skale zajęło mu dwadzieścia lat.

Legend bardziej lub mniej inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami jest więcej.
Być może jedną z nich jest też historia o skrzyniach z tajemniczą zawartością, które pod koniec II wojny światowej mieli na zamku ukryć żołnierze SS. Poszukiwacze skarbów i badacze historii nie mają pewności czy to prawda.

Nie tylko legendy, ale też zaskakujące fakty

Zamek Grodno podczas prowadzonych tam prac archeologicznych ciągle odsłania swoje kolejne tajemnice. Kilka lat temu znaleziono tu np. fragmenty ceramiki, która pochodzi z XII i XIII wieku. Ma to znaczenie w kontekście ustalania wieku budowli. W 2017 roku, podczas praw wykopaliskowych wydobyto też bardzo dobrze zachowaną, ołowianą bullę papieską. Ma to być bulla antypapieża Benedykta XIII, który miał siedzibę w Awinionie, na początku XV wieku.

Dariusz Gdesz/Odkryta na Grodnie bulla antypapieża Benedykta XIII

Do dyspozycji turystów Karczma Rycerska i pokoje noclegowe

Dariusz Gdesz/Na terenie zamku Grodno jest kilka pokoi noclegowych

Na dolnym dziedzińcu zamku Grodno funkcjonuje Karczma Rycerska. Czynna jest od godz. 10 do zamknięcia zamku. Karczma nie znajduje się na trasie zwiedzania, zatem, aby skorzystać z jej usług, nie musimy kupować biletu. Zjemy tam dania kuchni tradycyjnej, w ofercie są także desery, zimne napoje. Wiosną i latem przy karczmie rozstawiane są stoliki z parasolami.
Na zamku, w budynku bramnym, który wzniesiono w 1570 roku, są też pokoje noclegowe. Nie ma ich wiele. Dwa dwuosobowe z łazienkami oraz jeden dwuosobowy apartament łazienką i salonem wypoczynkowym.
Na zamku Grodno można zorganizować bankiet, jakąś uroczystość czy nawet wesele, a ślub można wziąć w dawnej zamkowej kaplicy.

Zamek Grodno to nie tylko muzeum

Zamek na Górze Choina tętni życiem. Jest tam prężnie działające Bractwo Rycerskie. Organizowane są różne imprezy, m.in.: Festiwal Muzyki Średniowiecznej, Jarmark Średniowieczny, nocne zwiedzanie.

Kto jeszcze ma wątpliwości czy odwiedzić zamek Grodno, niech zobaczy filmik poniżej

[polecane[16192908[/polecane]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto