Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2023: Gdzie będziesz głosować? Znajdź swój lokal wyborczy

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Wideo
od 16 lat
Wybory parlamentarne 2023 będą inne niż dotychczas. Wszystko za sprawą przyjętej na początku roku nowelizacji Kodeksu wyborczego. Wzięcie udziału w głosowaniu ma być dużo bardziej przystępne dzięki znaczącemu zwiększeniu liczby obwodowych komisji wyborczych. Znajdź swój lokal wyborczy.

Spis treści

Nowe komisje obwodowe. Znajdź swój lokal wyborczy

Nowelizacja kodeksu wyborczego, która weszła w życie wraz z końcem marca ma na celu uporządkowanie procesu wyborczego, ale także ułatwienie obywatelom dostępu do skorzystania z czynnego prawa wyborczego. Z największymi trudnościami musieli dotychczas mierzyć się mieszkańcy mniejszych miejscowości. Na drodze do oddania głosu stawała zbyt duża odległość do lokalu wyborczego i/lub brak transportu do niego.

Z tego właśnie względu ustawodawca nałożył nowe obowiązki na wójtów i burmistrzów. Zostali oni zobowiązani do przekazania właściwemu komisarzowi wyborczemu informacji na temat każdej miejscowości zamieszkiwanej przez ponad 200 osób, w której nie ma lokalu wyborczego i jednocześnie istnieje możliwość zorganizowania go.

Zmiana ta jest znacząca, ponieważ dotychczas obwodowa komisja wyborcza mogła powstawać w miejscowościach od 500 mieszkańców, co przekładało się na ogólną liczbę ok. 27 tys. obwodowych komisji.

Nowe zasady powodują, że w najbliższych wyborach powstanie kilka tysięcy nowych lokali wyborczych.

Państwowa Komisja Wyborcza udostępniła wyszukiwarkę obwodowych komisji wyborczych.

Gdzie głosować zagranicą?

Wyborcy przebywający poza Polską będą mogli oddać głosy w wyborach i referendum w jednym z 402 obwodów głosowania. Aby oddać głos należy zgłosić się do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. Wnioski można składać do 10 października. Najwięcej obwodowych komisji wyborczych powstanie w państwach, w których przebywa największa liczba Polaków: w Wielkiej Brytanii - 75 komisji, w Stanach Zjednoczonych - 52 komisje, a w Niemczech - 42 komisje.

Po ponad 10 obwodów powstanie: we Francji (18), w Hiszpanii (13), w Kanadzie (12), w Irlandii (11), w Belgii (11) i w Norwegii (11).

Ujęcie w spisie umożliwi oddanie głosu w wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP oraz w referendum ogólnokrajowym w 2023 r. Dopisanie się możliwe jest na stronie e-wybory MSZ.

Łatwiejszy dostęp do lokali wyborczych

To nie jedyne ułatwienie dla wyborców, jakie będę obowiązywały podczas najbliższych wyborów parlamentarnych. Nowe przepisy przewidują również, że wójt gminy wiejskiej lub wiejsko-miejskiej ma zapewniać bezpłatny przewóz pasażerski w postaci transportu publicznego "w celu wzięcia udziału w głosowaniu dla wyborców ujętych w spisie wyborców w stałym obwodzie głosowania położonym na obszarze danej gminy, jeżeli w ramach tej gminy nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego".

Prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego właściwego dla obwodu głosowania przysługuje wyborcom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborcom, którzy najpóźniej w dniu głosownia ukończą 60 lat.

Centralny Rejestr Wyborczy. Wyborcza rewolucja

Obok zwiększenia dostępności do lokali wyborczych, głównym założeniem nowelizacji Kodeksu wyborczego jest ustanowienie nowej instytucji prawa wyborczego, jaką jest Centralny Rejestr Wyborczy. Celem jego utworzenia jest przede wszystkim zgromadzenie informacji o wyborcach w jednej bazie danych, zamiast 2,5 tysiąca gminnych baz danych, uporządkowanie procesu wyborczego, zwiększenie dostępu organów wyborczych do danych oraz zwiększenie dostępu wyborców do własnych danych.

Co Centralny Rejestr Wyborczy oznacza dla obywateli?

  • dopiszesz się do spisu wyborców przez internet
  • pobierzesz zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnej gminie
  • w każdej chwili sprawdzisz, które z twoich danych przetwarzane są w rejestrze
  • sprawdzisz, gdzie będziesz głosować
  • łatwo zmienisz miejsce głosowania, zarówno w kraju, jak i za granicą

Wyszukiwarka lokali wyborczych

Polska Press Grupa udostępniła wyszukiwarki lokali wyborczych. Wpisz poniżej nazwę miejscowości a otrzymasz listę obwodowych komisji wyborczych dostępnych w tym miejscu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory 2023: Gdzie będziesz głosować? Znajdź swój lokal wyborczy - Portal i.pl

Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto