MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Większa pomoc finansowa dostępna dla wielu osób, w tym emerytów, którzy otrzymają dodatkowe 4200 złotych

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wideo
od 16 lat
Coroczne waloryzacje rent i emerytur są ważnym wydarzeniem dla wielu seniorów. Szczególnie istotne jest to dla tych, których sytuacja finansowa nie jest najlepsza, żeby nie powiedzieć, że jest tragiczna. Tym bardziej osoby te zainteresuje fakt, że rząd obecnie pracuje nad kolejnymi zmianami zasad związanych z waloryzacją rent i emerytur. Wedle zapowiedzi ma być tu mowa o nawet kilkunastu procentach podwyżki. Jeśli doliczymy do tego tzw. trzynastą i czternastą emeryturę, przekonamy się, że dodatkowe pieniądze przekroczą 4 tysiące 200 złotych. A dla wielu z nich będzie jeszcze więcej! Ile dostaną seniorzy? Oto wyliczenia!

Spis treści

Rząd podniesie renty i emerytury o inflację

Według najnowszych zapowiedzi wynikających z projektu rozporządzenia rady ministrów emerytury i renty będą podniesione o minimum. Co to oznacza w kontekście dokumentu, nad którym trwają prace w gabinecie Prezesa Rady Ministrów? Minimum oznacza podniesienie świadczeń emerytalnych i rentowych wyłącznie o poziom inflacji. Co to w praktyce oznacza?

Ile wyniesie waloryzacja emerytur w 2024 roku?

Według obecnych prognoz właściwy wskaźnik inflacji będzie wynosić 12,3%. O tyle też mają być podniesione świadczenia. Skutki tego rozwiązania zostały opisane w załączniku do projektu rozporządzenia mówiącego o podwyższeniu emerytur i rent w 2024 roku. Czytamy tam, że:

-Koszt waloryzacji ogółem w 2024 r. przy ww. prognozowanym wskaźniku szacowany jest na kwotę około 43,6 mld zł (łącznie ze skutkiem finansowym podwyższenia wysokości dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych tzw. 13 i 14 emerytury).

Minimalna emerytura w 2024 roku - prognozy rządu

W praktyce podniesienie minimalnej emerytury będzie wyglądać następująco: wzrośnie ona z 1 tysiąca 588 złotych i 44 grosze brutto do kwoty 1 tysiąca 783 złote i 82 grosze. W praktyce oznacza to wzrost minimalnej emerytury o 195 złotych i 38 groszy.

Wyższa trzynasta i czternasta emerytura? Już w 2024 roku!

Wskaźnik waloryzacji wpływa bezpośrednio na wysokość trzynastek i czternastek, czyli dodatkowych świadczeń przyznawanych jednorazowo (od niedawna każdego roku). W przypadku czternastki ustawa mówiąca o wypłacaniu dodatku co roku ustawa jest już uchwalona i jeszcze niezbędny jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Należy zaznaczyć, że w przypadku czternastki maksymalne dodatkowe świadczenie otrzymają osoby mający emeryturę i rentę poniżej 2 900 złotych brutto. Po przekroczeniu tej stawki dodatek ma być pomniejszany - tu będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę".

Co składa się na wysokość dodatkowych "emerytur"?

Należy pamiętać o tym, że w przypadku trzynastki i czternastki pobierane są zaliczki na podatek dochodowy, a także potrącane są składki zdrowotne. Pomimo tego seniorzy dzięki tym dodatkom otrzymają w 2024 roku pokaźny zastrzyk gotówki.

Ile zyskamy na rękę?

W galerii przedstawiamy wyliczenia prognozowanych trzynastek, czternastek oraz waloryzacji emerytur w 2024 roku. To wszystko ma się składać na zysk emerytów w ciągu roku.

Źródło: Fakt.pl [Dostęp: 20.07.2023]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Większa pomoc finansowa dostępna dla wielu osób, w tym emerytów, którzy otrzymają dodatkowe 4200 złotych - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto