MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa na weekend: 5 najlepszych tras rowerowych i praktyczne porady dla rowerzystów. Sprawdź, jak jeździć po mieście

Redakcja
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gdzie wybrać się na wycieczkę rowerem w Warszawie? Sprawdź, które trasy rowerowe stolicy są najlepsze i jak bezpiecznie jeździć po dużym mieście. Wyjaśniam, czy trzeba zakładać kask, czy można wjechać na chodnik i czy rowerowa wycieczka po Łazienkach Królewskich to dobry pomysł.

Spis treści

Gdzie warto pojechać na rowerze w Warszawie? 5 najciekawszych tras

Warszawscy rowerzyści mają do dyspozycji bardzo wiele ścieżek rowerowych, które jednak niekoniecznie łączą się w dłuższe trasy, odpowiednie na weekendowe wycieczki. Dlatego każda taka trasa jest bardzo ceniona. Internauci wyszukują, a potem dzielą się ulubionymi szlakami rowerowymi na portalach takich jak Velomapa czy Traseo.

Droga rowerowa w Warszawie
Poznaj 5 najlepszych tras rowerowych w Warszawie, które zabiorą cię do pięknych parków, zabytków i innych atrakcji w sercu i na obrzeżach miasta. Sprawdź też porady i wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy na rowerze w Warszawie. Adam Jankowski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Które trasy rowerowe Warszawy uchodzą za najlepsze? Na pewno mogę polecić pięć poniższych, sprawdzonych i przetestowanych przez warszawskich cyklistów. Wymienione niżej trasy zabiorą was w ciekawe, historyczne i zielone zakątki miasta. Nie są przesadnie długie ani zbyt wymagające – dobrze nadają się na wycieczki także dla mniej doświadczonych rowerzystów, którzy też chcieliby skorzystać z wiosennej pogody.

Poznaj 5 najlepszych tras rowerowych Warszawy!

Podskarpowa Ścieżka Rowerowa

Trasa liczy ok. 5,2 km długości, prowadzi spod Szpitala Witolda Orłowskiego do Mostu Gdańskiego. Jadąc nią, możesz zwiedzić malownicze parki i skwery, jak Park Rydza Śmigłego, Park na Książęcem, Park Kazimierzowski. Szlak prowadzi niedaleko Zamku Królewskiego, a potem wzdłuż bulwarów warszawskich, koło Multimedialnego Parku Fontann i aż do Park Traugutta. Łączy się ze Szlakiem Słonecznym, prowadzącym wzdłuż prawego brzegu Wisły. Mapa Podskarpowej Ścieżki Rowerowej.

Szlak Słoneczny

Ma 8 km długości, ciągnie się na prawym brzegu Wisły od Mostu Łazienkowskiego do Mostu Grota-Roweckiego. Nadaje się w sam raz dla rodzin z dziećmi. Trasa jest łatwa i malownicza, po drodze możecie oglądać Stadion Narodowy, zajrzeć do Warszawskiego Zoo i zwiedzić Port Praski. Mapa Szlaku Słonecznego.

Szlak Obwodowy

Ten szlak poprowadzi cię przez serce Warszawy, ale nie przez same ruchliwe ulice. Szlak Obwodowy wije się wśród ładnych parków i terenów zielonych.

Trasa ma ok. 17 km długości, biegnie od Łazienek Królewskich na zachód, wokół dworca Warszawa Zachodnia, potem na północ aż nad Wisłę, do kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przeprowadzi się m.in. przez piękne Pole Mokotowskie, Park Moczydło, Lasek na Kole oraz Las Bielański. Mapa Szlaku Obwodowego.

Żółty i Fioletowy Szlak Wawra

To coś dla miłośników przyrody i bujnej zieleni. Szlak ma formę pętli o długość 6,3 km. Prowadzi po lesie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego od Szkoły Podstawowej nr 138. Łączy się ze Szlakiem Fioletowym, sięgającym dalej na wschód, do Szpitala Neuropsychiatrii, o łącznej długości 15 km.

Na terenie Parku Krajobrazowego czeka sporo ścieżek edukacyjnych i tablic informacyjnych, trasa nadaje się więc na wycieczki dla rodzin z dziećmi ciekawymi świata przyrody.

Mapa Żółtego Szlaku.

Mapa Fioletowego Szlaku.

Szlak Lasów Chojnowskich

Na koniec propozycja na dłuższą wyprawę pod Warszawę. Szlak Lasów Chojnowskich ma łącznie ok. 30 km i prowadzi z Lasu Kabackiego przez Piaseczno i Chojnowski Park Krajobrazowy aż do Góry Kalwarii. To odmiana od tras przecinających centrum miasta lub okolice Wisły – Szlak Lasów Chojnowskich poprowadzi cię wśród luźniejszej zabudowy, spokojnych wsi i – oczywiście – malowniczych lasów. Mapa Szlaku Lasów Chojnowskich.

Inne trasy na rower w Warszawie i okolicach, tworzone przez samych rowerzystów i publikowane w Internecie, możecie znaleźć np. na portalu Traseo.pl.

Rowerzysta na ścieżce rowerowej
Wiele dróg rowerowych Warszawy prowadzi wśród pięknych zielonych parków i skwerów. krystian dobuszyński/polska press, zdjęcie ilustracyjne

Rowerem po Warszawie – poradnik. Czy trzeba mieć kask? Czy można wjechać na chodnik?

Jeśli mieszkasz w Warszawie lub akurat odwiedzasz stolicę i chcesz przejechać się na rowerze po jej pięknych alejach, bulwarach i parkach, masz wiele szczęścia. Tak się składa, że sieć rowerowa Warszawy jest bardzo rozbudowana i liczy prawie 780 km tras, z których 80 proc. to wygodne drogi pokryte asfaltem.

Dokładną mapę dróg rowerowych Warszawy możesz znaleźć na oficjalnej stronie miasta. W nawigacji pomoże ci też aplikacja Miejski.bike z mapą tras, parkingów, stacji rowerów miejskich Veturilo i samoobsługowych stacji napraw.

Jednak mapa i dobre drogi to nie wszystko. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego sprawdź poniżej zasady jazdy na rowerze w mieście.

Jak jeździć rowerem po Warszawie

Zasady poruszania się rowerem po mieście reguluje Ustawa o ruchu drogowym. Przepisy zmieniają się od czasu do czasu, dlatego przed wyruszaniem na dłuższą wycieczkę, zwłaszcza po dużym mieście, warto sprawdzić, czy prawodawca nie zmienił zasad ruchu w istotnych kwestiach.

Jak przygotować rower?

Rower musi być odpowiednio przygotowany. Należy zamontować białe światło z przodu i czerwone z tyłu. Sprawny musi być co najmniej jeden hamulec. Rower powinien też być wyposażony w dzwonek.

Czy trzeba mieć kask na rowerze?

Nie, zakładanie kasku do jazdy rowerem po mieście nie jest konieczne, choć może być przydatne.

Jak jechać po mieście? Czy można wjechać na chodnik?

Rowerzysta z zasady zobowiązany jest do jazdy drogą rowerową. Jeśli jej nie ma, może wjechać na jezdnię, na której obowiązują zwykłe zasady ruchu drogowego. Pamiętaj, by manewry sygnalizować wysuwaniem rąk.

Czy można wjechać na chodnik? Zasadniczo nie. Po chodniku na rowerze mogą jeździć tylko dzieci do 10 lat z opiekunami. Pozostali rowerzyści mogą wjechać na chodnik tylko przy złych warunkach pogodowych (burza, wichura, śnieg), a także wtedy, gdy dopuszczalna prędkość na drodze przekracza 50 km/h, chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości, a droga rowerowa nie jest wyznaczona.

Przejeżdżanie przez przejście dla pieszych

Pamiętaj, że nie wolno przejeżdżać na rowerze przez przejście dla pieszych, chyba że wyznaczono osobny przejazd rowerowy. Jeśli nie ma przejazdu, przed zebrą zsiądź z roweru i przeprowadź go przez przejście. Mandat za przejechanie rowerem przejście dla pieszych wynosi obecnie od 50 do 100 zł.

Czy można wjechać rowerem do parku?

To zależy od konkretnego miejsca i jego wewnętrznego regulaminu. Po większości parków i terenów zielonych Warszawy można jeździć rowerem, z wyjątkiem Łazienek Królewskich, gdzie obowiązuje zakaz, i niektórych ścieżek w Lesie Kabackim, zarezerwowanych dla pieszych.

Zasady przewozu roweru w autobusie, tramwaju i metrze

Rowery można przewozić środkami komunikacji miejskiej w wyjątkowych przypadkach, tzn. w razie awarii lub załamania pogody. W autobusach i tramwajach miejsca dla rowerzystów znajdują się naprzeciwko drugich drzwi, licząc od motorniczego. W metrze szukajcie ich za pierwszymi i ostatnimi drzwiami składu.

Rower nie może przeszkadzać innym pasażerom, nie może brudzić ludzi ani pojazdu. W razie potrzeby rowerzysta musi ustąpić miejsca inwalidom i osobom z wózkami dziecięcymi.

Gdzie zostawić rower w Warszawie?

W Warszawie znajduje się ok. 6 tys. parkingów dla rowerów z 35 tys. stojaków rowerowych. Parkingi rowerowe znajdziesz przy większości urzędów, szkół i innych budynków użyteczności publicznej. Mapa parkingów rowerowych w Warszawie jest dostępna online.

Samoobsługowe stacje naprawy rowerów

W Warszawie rozmieszczono ok. 250 samoobsługowych stacji naprawczych, z których możesz bezpłatnie skorzystać w razie awarii. Każda stacja wyposażona jest w zestaw kluczy, pompkę i łyżkę do opon oraz dwa wkrętaki.

Mapa stacji naprawy rowerów w Warszawie jest dostępna online.

Rowerzyści na Bulwarach Wiślanych
Popularnym miejscem na wycieczki rowerowe w Warszawie są bulwary wiślane. szymon starnawski / polska press, zdjęcie ilustracyjne

Veturilo, czyli rowery miejskie w Warszawie. Jak korzystać, ile to kosztuje?

Veturilo to sieć wypożyczalni rowerów miejskich. W Warszawie działa ok. 300 stacji, wypożyczających ponad 3000 rowerów.

Sezon na rowery Veturilo trwa od 1 marca do 30 listopada. Z rowerów może skorzystać każdy po zrejestrowaniu się online.

Cennik Veturilo: przejażdżka poniżej 20 minut jest darmowa, od 20 minut do godziny kosztuje 1 zł, druga godzina 3 zł, trzecia godzina 5 zł.

Zobacz mapę wypożyczalni Veturilo w Warszawie.

Masz jeszcze wątpliwości co do zasad jazdy na rowerze po Warszawie? Zajrzyj do internetowego poradnika „Dobre maniery: samochody-piesi-rowery”, by poznać więcej reguł jazdy na rowerze w mieście. Aktualne przepisy dotyczące jazdy na rowerze referuje m.in. portal Bikeworld.pl.

Masz uwagi lub wątpliwości co do dróg rowerowych w Warszawie? Rowerzyści mogą kontaktować się z Pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej. Funkcję tę pełni obecnie Łukasz Puchalski.

Dane kontaktowe do Pełnomocnika:

Pełnomocnik ds. komunikacji rowerowej ma też swój profil na Facebooku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródła: Urząd Miasta Warszawy, Ustawa o ruchu drogowym, Velomapa, Traseo, Bikeworld.pl

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Warszawa na weekend: 5 najlepszych tras rowerowych i praktyczne porady dla rowerzystów. Sprawdź, jak jeździć po mieście - Strona Podróży

Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto