Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walentynki w szkole. Jak zorganizować szkolne święto zakochanych? W co się bawić? Sprawdzone pomysły na 14 lutego

Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Jak zorganizować udane Walentynki w szkole? Wybierz z gotowych pomysłów!
Jak zorganizować udane Walentynki w szkole? Wybierz z gotowych pomysłów! Fot. Jill Wellington / Pixabay
Walentynki 2023 w szkole. Jak zorganizować walentynkowe atrakcje? Co przygotować na szkolne święto zakochanych? Czy wiesz, jak przygotować pocztę walentynkową? Tu znajdziesz kilka gotowych pomysłów na udane Walentynki w szkole.

Spis treści

W jaki dzień wypadają Walentynki 2023?

Walentynki 2023 przypadają we wtorek 14 lutego. Co prawda uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego właśnie dzień wcześniej rozpoczynają zimowe ferie, ale mieszkańcy pozostałych regionów z powodzeniem mogą się szykować na szkolne obchody dnia zakochanych.

Warto zadbać, aby 14 lutego był wyjątkowy – walentynkowe atrakcje można przygotować zarówno dla całej szkoły, jak i tylko dla swojej klasy. O planach powiedz nauczycielom – dobrze umówić się, aby tego dnia nie było sprawdzianów i kartkówek. Niektórzy nauczyciele zapewne chętnie włączą się w przygotowania, a może nawet podsuną swoje pomysły na walentynkowe atrakcje.

Starożytne Walentynki. Jak wyglądał zakochany Rzym?

Powszechnie wiemy, że świętu zakochanych patronuje święty Walenty, który równie chętnie, jak trafionymi strzałą Amora, opiekuje się… obłąkanymi. Czy to dlatego zwykło się mawiać, że tracimy dla kogoś głowę? Niewykluczone. Jednak korzeni święta zakochanych powinniśmy szukać już w starożytnym Rzymie.

Dlaczego? Zamieszkujące Wieczne Miasto ptaki już w połowie lutego zaczynały miłosne zaloty i łączyły się w pary. Rzymianie zdecydowali więc, że 15 lutego świętować będą luperkalia. To radosny festyn ku czci boga płodności Faunusa Lupercusa. Zwyczajowo w zabawach uczestniczyły pary. Dzień wcześniej więc organizowana była miłosna loteria. Na skrawkach papieru zapisywano imiona wolnych dziewcząt. Po karteczki sięgali losowo kawalerowie. W ten sposób losowo wybrane pary wspólnie bawiły się podczas luperkaliów.

W V wieku pogańskie obchody zniesiono decyzją papieża Gelazego I, a patronem święta zakochanych ustanowiono Walentego. Święto tego męczennika, w kalendarzu liturgicznym wypadało bowiem najbliżej luperkaliów.

Walentynkowe przebranie. Coś czerwonego?

Jednym z pomysłów na szkolne obchody 14 lutego może być okolicznościowe przebranie. Może warto sięgnąć po białe prześcieradło i zamotać rzymską togę? Walentynki na starożytną modłę mogą być nie tylko ciekawe, ale i całkiem zabawne. Można też zachęcić kolegów i koleżanki, aby na Walentynki ubrali się na czerwono albo chociaż założyli jakiś element garderoby w tym kojarzącym się z gorącym uczuciem kolorze?

Dodatkową motywacją może być też umowa z nauczycielami – kto się na Walentynki przebierze, ten nie będzie tego dnia odpytywany przy tablicy.

Jak przygotować pocztę walentynkową?

Walentynkowa poczta to znakomity pomysł na szkolne obchody 14 lutego. Jak zorganizować taką akcję? Przede wszystkim o poczcie walentynkowej trzeba zawiadomić wszystkich uczniów i wyjaśnić im zasady zabawy.

W wybranym miejscu albo w kilku miejscach trzeba ustawić kartonowe „skrzynki” na kartki. Do skrzynek uczniowie mogą wrzucać „walentynki” – kartki lub liściki skierowane do szkolnych sympatii. Poczta taka może być zupełnie anonimowa. Zatem autorzy wyznań nie muszą się pod nimi podpisywać. Trzeba jednak zaznaczyć, aby korespondencja była sympatyczna i w efekcie sprawiała przyjemność adresatowi lub adresatce. Zabronione są złośliwości, ośmieszanie i przykre uwagi.

Walentynkowe skrzynki można ustawić już w przeddzień Walentynek. O umówionej porze ochotnik – „miłosny listonosz” powinien dostarczyć walentynkowe kartki do adresatów. Może to zrobić chodząc od klasy do klasy i wręczać liściki.

Warto zaznaczyć, że walentynkowa korespondencja wcale nie musi dotyczyć wyłącznie zakochanych. Walentynkowa kartka może wyrażać nie tylko miłość, ale też sympatię. Może być wyrazem przyjaźni, wdzięczności, okazją do skierowania miłych słów.

Taka walentynkowa poczta to szansa na sprawienie przyjemności również uczniom, którzy są nieśmiali, wycofani, mają problemy z nawiązywaniem relacji. Kartka z informacją: „Bardzo Cię lubię”, „Uśmiechaj się często” albo inną miłą uwagą, może sprawić naprawdę sporą przyjemność i ośmielić obdarowanego.

Jakie konkursy i zabawy na Walentynki 2023 w szkole?

Dobrym pomysłem może być też organizacja konkursów i zabaw z okazji Walentynek. Może to być pokaz szkolnych talentów, wokalne popisy, czy sportowa i zabawna rywalizacja pomiędzy klasami. 14 lutego mile widziana będzie również szkolna zabawa czy dyskoteka dla uczniów.

Pomysły na konkursy walentynkowe w szkole:

 • Konkurs na najlepszą kartkę walentynkową: uczniowie mogą własnoręcznie wykonać kartki na Walentynki, a jury wybierze najlepszą.
 • Konkurs na najlepsze wiersze miłosne: to propozycja nie tylko dla wyrafinowanych poetów. Walentynkowe rymowanki mogą być wzruszające, ale też zabawne.
 • Konkurs tańca walentynkowego: to zabawa nie tylko dla uczniów – można do niej zaangażować również nauczycieli. Pary złożone z ucznia i nauczyciela, które walczą o laury w tanecznym konkursie, mogą zgromadzić sporą, szkolną publiczność.
 • Konkurs na najlepsze dekoracje walentynkowe: w tym konkursie mogą rywalizować całe klasy, które przystroją wybrane sale.
 • Konkurs na najlepsze, walentynkowe przebranie.
 • Konkurs na najbardziej zakochaną klasę: wygrywa ta klasa, w której największa liczba uczniów ubierze się na czerwono.

Wszystkie walentynkowe konkursy powinny być dobrą zabawą i okazją do budowania pozytywnych relacji w szkole. Warto się upewnić, że będą przeprowadzane w miłej i przyjaznej atmosferze.

Jak zadbać o dobrą zabawę podczas szkolnych Walentynek?

Aby nikt nie czuł się wykluczony lub odrzucony podczas Walentynek w szkole, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

 • Unikaj narzucania tradycji: nie każdy uczeń lub nauczyciel może czuć się komfortowo podczas święta zakochanych. Może to wynikać zarówno z nieśmiałości, jak i osobistych doświadczeń, czy trudnych przeżyć. Pozwól im wybrać, czy chcą uczestniczyć w zabawach, grach i konkursach.
 • Promuj tolerancję: Walentynki to okazja do uczenia dzieci i młodzieży tolerancji i akceptacji różnorodności. Zachęć do okazywania sympatii i życzliwości.
 • Zadbaj o zachowanie empatii: podkreślaj, jak ważne jest wyrażanie uczuć w sposób delikatny i empatyczny, aby nikt nie czuł się urażony lub niezrozumiany.
 • Bądź otwarty i przyjazny: zbuduj przyjazną i bezpieczną atmosferę, w której każdy będzie czuć się mile widziany i akceptowany.
 • Organizując szkolne walentynki, trzeba pamiętać o respektowaniu wolności i prywatności każdej osoby, a także o poszanowaniu różnic kulturowych i religijnych. Obchodzenie Walentynek w szkole powinno być radosne i bezpieczne dla wszystkich uczestników.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Walentynki w szkole. Jak zorganizować szkolne święto zakochanych? W co się bawić? Sprawdzone pomysły na 14 lutego - Strefa Edukacji

Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto