Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak dziś wygląda stara część Starej Kopalni w Wałbrzychu. Europejski unikat ma szansę na remont z Europejskiego Funduszu Transformacji

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Niewyremontowana część Starej Kopalni w Wałbrzychu z szansą na remont i udostępnienie turystom
Niewyremontowana część Starej Kopalni w Wałbrzychu z szansą na remont i udostępnienie turystom Użyczone przez Zagrożony
Do niewyremontowanej części Starej Kopalni nie wolno wchodzić, bo z ruiny w każdej chwili może coś spaść na głowę, albo można runąć w dół po zmurszałych deskach. To unikat w skali europejskiej. Obiektu pilnuje firma ochroniarska. Na jakiekolwiek prace potrzebne są miliony złotych. Teraz pojawiła się taka szansa, a Wałbrzych będzie aplikował o pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zobaczcie zdjęcia z niewyremontowanej części i zdjęcia sprzed remontu Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, a także z otwarcia Starej Kopalni w 2014 roku!

Spis treści

Zakład przeróbki mechanicznej węgla w niewyremontowanej części Starej Kopalni przyciąga eksploratorów

Eksplorowanie starej, niewyremontowanej część Starej Kopalni w Wałbrzychu to marzenie wielu eksploratorów i miłośników urbexu, którzy penetrują takie miejsca i robią tam filmy oraz zdjęcia. Dokumentują to, co zostało po dawnej świetności takich obiektów, nie bez znaczenie jest dreszczyk emocji, który towarzyszy im podczas takiej pracy oraz to, że nikt nie może tam wchodzić bez zgody właściciela obiektu.

Tak jest m.in. w niewyremontowanej części Starej Kopalni w Wałbrzychu, czyli zakładzie przeróbki mechanicznej węgla, której część - sortownię możemy oglądać od strony ul. Wysockiego. To obiekt z zachowaną linią technologiczną, co jest rzadkością na skalę Europy.

Niewyremontowana część Starej Kopalni w Wałbrzychu z szansą na remont
Niewyremontowana część Starej Kopalni w Wałbrzychu z szansą na remont i udostępnienie turystomUżyczone przez Zagrożony

Stara Kopalnia w Wałbrzychu to europejski unikat

- Jest to unikat na saklę europejską i nie mówię tego tylko jako muzealnik i dyrektor Centrum Kultury Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Zachowana linia technologiczna w tej części kopalni jest wyjątkowym unikatem i właśnie dlatego powinna zostać zabezpieczona i udostępniona turystom - mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Zakład przeróbki mechanicznej węgla został zamknięty jako ostatni dział kopalni Thorez (później KWK Julia). To tutaj przyjeżdżały wagoniki z urobkiem, z którego następnie pozyskiwano drobny węgiel.

Niewyremontowana część Starej Kopalni w Wałbrzychu z szansą na remont
To zdjęcie z czasów pierwszych prac w kopalni Thorez (KWK Julia) na zdjęciu od lewej: prezydent Roman Szełemej, ówczesny minister kultury Bogdan Zdrojewski i posłanka, a dziś senator Agnieszka Kołacz Leszczyńska. Prace pochłonęły 150 mln złDariusz Gdesz

Wałbrzych aplikuje do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji o środki m.in. na niewyremontowaną część Starej Kopalni

Jak podkreśla Jan Jędrasik, dziś nie można tam wchodzić, bo jest to zbyt niebezpieczne. Ale pojawiła się szansa na zabezpieczenie tej części kopalni jako trwałej ruiny. Właśnie w taki sposób, aby eksploratorzy i turyści mogli ją zwiedzać bez ryzyka.

Środki potrzebne na odnowę chodników, podestów, zabezpieczenie sufitu i innych elementów to kilkadziesiąt milionów złotych. Kilka lat temu aplikowano o 30 mln zł na ten cel. Teraz pojawiła się realna szansa na te pieniądze w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

- Stara Kopalnia jest na liście obiektów, w sprawie których Wałbrzych będzie aplikował o pieniądze z FST. Prezydent Roman Szełemej opowie o szczegółach w poniedziałek, 26 lutego. Znajdzie się tam jeszcze kilka innych projektów, które mają być finansowane z tych pieniędzy - mówi Edward Szewczak z Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.

Prace pójdą dalej. 2 stycznia 2024 ogłoszono przetarg na:

"Wykonanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej dla zadania inwestycyjnego pn.: Adaptacja na cele muzealne zakładu przeróbki mechanicznej węgla w zabytkowym kompleksie dawnej KWK Julia w Wałbrzychu w zakresie budynku Sortowni i wagi kolejowej wraz z łącznikiem".

Przypomnijmy, że w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji subregion wałbrzyski dostanie 581 milionów euro na różne inwestycje, m.in. na:

  • termomodernizację obiektów
  • podnoszenie jakości życia mieszkańców
  • remont dróg lokalnych

Dotychczasowy remont kopalni Thorez pochłonął 150 mln zł

Niewyremontowana część Starej Kopalni w Wałbrzychu z szansą na remont
Procedura przekształcenia kopalni Thorez w Centrum Wielokulturowe stara Kopalnia ruszyła, kiedy prezydentem Wałbrzycha był Piotr KruczkowskiDariusz Gdesz

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu powstało na bazie części obiektów kopalni Thorez. Na ich adaptację wydano 150 mln zł. Remont trwał cztery lata od 2010 roku do 2014 roku. Decyzję o przyznaniu Wałbrzychowi tych pieniędzy ogłosił w lutym 2009 roku ówczesny Minister Kultury Bogdan Zdrojewski.

Zobacz też

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto