Pył zawieszony, wilgotność powietrza, temperatura – wiarygodne informacje z tym związane każdy może znaleźć na uruchomionej dzisiaj, czyli w czwartek stronie: jakość powietrza. Są na niej prezentowane wyniki pomiarów wykonywanych przy pomocy sieci specjalnych czujników, umieszczonych w 25 punktach Wrocławia i kilku miejscowości wokół niego oraz w 15 punktach Bydgoszczy i jej okolicy.
Wszystkie czujniki zostały specjalnie zaprojektowane do tego celu. – Chodziło o to, by zminimalizować potencjalne błędy, np. wpływ mgły na wskazania pomiarów – wyjaśnia kierownik projektu, dr Tymoteusz Sawiński z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego. – Są dwa moduły mierzące równolegle i dopiero wynik z nich obu jest ostateczny. Jeśli jeden z nich się zepsuje, drugi wskazuje właściwe wartości – dodaje.
Również lokalizacja punktów pomiarowych nie jest przypadkowa. Sensory ustawiono tak, by wyniki pomiarów były reprezentatywne dla danego obszaru, np. osiedla. – One powinny być właściwie wyznaczone z metodycznego punktu widzenia – nie mogą działać tuż przy kominie czy przy ścianie budynku, bo wyniki tam uzyskane będą mało wiarygodne dla większego obszaru – tłumaczy dr Sawiński.
Strona z danymi powstała w ramach projektu „Czy wiesz czym oddychasz? – kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz czystszego powietrza. LIFE-MAPPING/PL”. Całość jest finansowana w ramach instrumentu finansowego Unii Europejskiej „LIFE” oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Głównym beneficjentem jest Uniwersytet Wrocławski, a partnerzy to: Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe Politechniki Wrocławskiej oraz miasto Bydgoszcz.
– My prowadzimy działania edukacyjne i informacyjne związane z jakością powietrza. Jednym z ich elementów jest blok informacji o jakości powietrza, w skład którego wchodzi ruszająca właśnie sieć pomiarów – mówi dr Tymoteusz Sawiński.
Natomiast WCSS zajęło się obróbką danych, przygotowało też stronę techniczną związaną z wizualizacją wyników spływających z całej sieci pomiarowej.
Wszystkie dane można już dzisiaj na bieżąco sprawdzać, a nieodległej przyszłości będzie można je również pobrać. Inny element systemu – strona z prognozami jakości powietrza (TUTAJ:Prognozy jakości powietrza) – działa już od 2019 roku. Oferuje prognozę na 72 godziny dotyczącą pyłu zawieszonego, stężenia ozonu, tlenku azotu itd.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót