Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Setki turystów przyjeżdżają na Dolny Śląsk, by robić zdjęcia w tzw. złotej godzinie. Gdzie wschody i zachody słońca wychodzą najlepiej?

Alina Gierak
Alina Gierak
Zdjęcia wschodu i zachodu słońca ze Śnieżki to gwarantowany sukces.
Zdjęcia wschodu i zachodu słońca ze Śnieżki to gwarantowany sukces. Marcin Oliva Soto
Zapaleńcy potrafią wstać o brzasku, nocować na szczycie, czekać w przejmującym chłodzie, byleby mieć upragnione ujęcie. Turystów, którzy na Dolnym Śląsku uwieczniają wschody i zachody słońca, są setki. To dla nich cudowne momenty. Gdzie można ich spotkać najczęściej? Co takiego magicznego jest w "złotej godzinie"? Przeczytajcie poniżej. Kliknijcie w galerię, by poznać najlepsze dolnośląskie miejscówki.

Spis treści

Co to jest tzw. złota godzina w fotografii?

Polowanie na zrobienie idealnego, niezapomnianego zdjęcia, potrafi wciągnąć nie tylko zawodowców. Wiele osób wędruje po Sudetach w określonych godzinach, tylko po to, by zrobić jedno ujęcie.

Najczęściej wykorzystywana jest tak zwana złota godzina, czyli fragment dnia w trakcie wschodu słońca i tuż po nim oraz przed zachodem słońca i w czasie jego trwania.

Wówczas słońce emituje piękne światło o złotym odcieniu, które przepięknie oświetla fotografowane sceny. Jest ono ciepłe, wyraziste i przepięknie kreśli kontrasty. Kolor w fotografii jest niezwykle ważnym narzędziem. Świadomie używany przez autora może dać rewelacyjne efekty - tłumaczy fotografik Marek Waśkiel.

.

Jak fotografować wschody słońca

 • W fotografii krajobrazowej podstawą są warunki pogodowe. To zawsze jest loteria. Jednak, bez szczegółowego sprawdzenia prognozy pogody, lepiej nie ruszać się z domu.
 • Wschody słońca szczególnie ciekawie wychodzą, gdy w prognozie jest trochę chmur. Najlepiej wychodzą wiosenne lub jesienne mgły, które snują się w dolinach.
 • Wybierz termin i miejsce wycieczki.
 • Przyjedź (dojdź) co najmniej pół godziny przed planowanym wschodem słońca.
 • Zastanów się nad kompozycją sceny i najciekawszymi, interesującymi i atrakcyjnymi elementami.
 • Niezależnie, czy robisz zdjęcia aparatem fotograficznym, czy telefonem komórkowym, wykorzystaj zasadę trójpoziału. Jest to podstawowa zasada kadrowania w fotografii. Dzieli obraz na części (w poziomie i w pionie) tak, że powstaje dziewięć elementów i cztery linie siatki. Zgodnie z tą zasadą, ustawiając kluczowe elementy wzdłuż linii siatki, uzyskuje się lepsze kompozycje. Regułę tę można wykorzystać do ustawienia słońca, elementów pierwszego planu czy elementów tła.
 • Wyłącz automatyczny balans bieli. Balans bieli reguluje temperaturę kolorów i określa, czy światło jest ciepłe (bardziej czerwone) czy zimne (bardziej niebieskie).

To tylko niektóre wskazówki. W internecie znajdziecie ich dużo więcej. Im więcej zdjęć zrobicie, tym lepiej wam będą wychodzić.

Jak fotografować zachody słońca?

Zasady dotyczące przygotowań są identyczne, jak przy wschodzie słońca. Pamiętaj, że zdjęcia robione o zachodzie słońca wymagają dłuższej ekspozycji, dlatego trudniej robić je z ręki. Warto mieć statyw oraz wężyk spustowy lub skorzystać z samowyzwalacza aparatu. Co jeszcze?

 • Pamiętaj o zasadzie złotego podziału i trójpodziału w fotografii
 • Czułość ISO. Ustawienie niskiej czułości pozwoli uzyskać zdjęcie o wyższej jakości przy dłuższym czasie otwarcia migawki, więc warto te dwa parametry ze sobą skoordynować, choć wiele poradników zachęca, by po prostu wybrać najniższe możliwe ISO.
 • Aby zrobić ciekawe zdjęcie zachodu słońca telefonem, podstawową kwestią jest prosty kadr — zachowanie poziomej linii horyzontu ułatwią linie siatki, które można włączyć na wyświetlaczu aparatu. Dzięki nim także łatwiej o dobrą kompozycję zdjęcia widocznych w świetle zachodzącego słońca.
 • Robiąc zdjęcie zachodu słońca telefonem, warto skorzystać z trybu HDR (High Dynamic Range). To technika wykonywania zdjęć, która polega na równomiernym doświetleniu wszystkich elementów fotografii.

Gdzie na Dolnym Śląsku wychodzą najlepsze zdjęcia wschodu i zachodu słońca?

Fotograf może spędzić niezliczone godziny, dni i lata w poszukiwaniu idealnego zachodu lub wschodu słońca, aby zrobić zdjęcie. Jeśli zdarzy ci się być jednym z nich, ważne jest, abyś był wyćwiczony, przygotowany i gotowy do uchwycenia oszałamiającego pokazu na niebie w całej okazałości - pisze w swoim poradniku fotograf Aaron Northcott, specjalizujący się w fotografii krajobrazowej

Gdzie na Dolnym Śląsku są najlepsze miejscówki? Każdy ma swoje ulubione. Najczęściej wybierane są:

 • Śnieżka
 • Wysoki Kamień
 • Sokolik
 • Stawy Milickie
 • Kalenica i inne wieże widokowe w Górach Sowich

Kliknijcie w galerię, by poznać szczegóły wybranych miejsc >>

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto