18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Rycerze Wolności, Strażnicy praw

Katarzyna Klisko
Klęczące figury Balthasara, Polixeny i Caspara von Pückler, właścicieli państwa stanowego Niemodlin.
Twórca potęgi rodu był Caspar (zm. 1584), jego syn Balthasar (zm.1591) był asesorem sądu ziemskiego księstwa opolsko-raciborskiego. Fundatorką całego epitafium była zapewne żona Balthasara, Polixena (zm.1609).
Nieznany warsztat śląski, Nysa (?),, pocz. XVII w. drewno polichromowane, Muzeum Diecezjalne w Opolu
Klęczące figury Balthasara, Polixeny i Caspara von Pückler, właścicieli państwa stanowego Niemodlin. Twórca potęgi rodu był Caspar (zm. 1584), jego syn Balthasar (zm.1591) był asesorem sądu ziemskiego księstwa opolsko-raciborskiego. Fundatorką całego epitafium była zapewne żona Balthasara, Polixena (zm.1609). Nieznany warsztat śląski, Nysa (?),, pocz. XVII w. drewno polichromowane, Muzeum Diecezjalne w Opolu
Wystawa legnicka jest częścią polsko-niemieckiego projektu muzealnego Szlachta na Śląsku/Adel in Schlesien, realizacji którego podjęły się cztery muzea w Görlitz, Wrocławiu i Legnicy. W 2011 roku porozumiały się one co do koncepcji wystaw, terminu, zakresu tematycznego i wspólnego katalogu oraz promocji.

Wystawa Rycerze wolności – Strażnicy praw. Szlachta na Śląsku w średniowieczu i czasach nowożytnych stanowi część polsko-niemieckiego projektu wystawienniczego pod wspólnym tytułem Szlachta na Śląsku/Adel in Schlesien. Zamierzeniem tego przedsięwzięcia jest zilustrowanie jednego z ważniejszych tematów wspólnej śląskiej historii oraz przybliżenie współczesnemu odbiorcy znaczenia i roli wyższych warstw śląskiej społeczności od średniowiecza aż po wiek XX.

Legnicka wystawa prezentuje historię najważniejszych śląskich rodów książęcych i szlacheckich, dworską kulturę i obyczaje od średniowiecza po połowę XVIII w.
Ekspozycja w Görlitz: Trwanie wśród przemian przedstawia z kolei dzieje szlachty na Śląsku i Górnych Łużycach od osiemnastego wieku, a w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego na wystawie Opiekunka kotliny jeleniogórskiej zapoznać się można z działalnością kulturalną i społeczną śląskiej arystokratki hrabiny Friederike von Reden.

Wystawa w Legnicy została rozmieszczona w dwóch budynkach – w salach muzealnych Akademii Rycerskiej przy ul. Chojnowskiej 2 oraz w gmachu muzeum przy ul. Św. Jana 1. Ekspozycja Rycerze wolności – Strażnicy praw koncentruje się na czterech głównych zagadnieniach. Zwiedzanie wystawy rozpoczyna się w Akademii Rycerskiej, gdzie prezentowane są tematy związane z książętami i szlachtą, ich wzajemnymi powiązaniami i relacjami, koligacjami. Ta część ekspozycji podkreśla powiązania szlachty z ziemią i terytorium – filarami jej prestiżu i źródłem przywilejów. Kolejny temat to zobowiązania wobec własnego stanu i władców rządzących Śląskiem na przestrzeni stuleci. Również postawa szlachty wobec reformacji oraz rywalizacja religijna między katolikami a protestantami, znalazła tu swoje odzwierciedlenie.

Więcej informacji - czytaj na kolejnej stronie

Druga cześć wystawy stara się odpowiedzieć na pytanie o horyzont intelektualny szlachty śląskiej. Szczególny nacisk położono na tematykę związaną z wykształceniem zdobywanym przez przedstawicieli szlachty obojga wyznań na uczelniach śląskich i europejskich. Tu także ukazano szlachtę śląską jako patronów kościołów, mecenasów sztuki, literatury i muzyki, zleceniodawców i fundatorów zarówno przeciętnych jak i znakomitych dzieł rzeźby, malarstwa, architektury.

Kolejna część wystawy, budynek przy ul. Św. Jana, skupia się głównie na życiu codziennym szlachty śląskiej, jej stosunku do religii i życia wiecznego. Zwiedzający znajdą tu sprzęty i przedmioty codziennego użytku, świadczące o przepychu i dostatku szlacheckich siedzib. Tu również ukazano zwyczaje towarzyskie tego stanu. Zgromadzone obiekty są odległym echem licznych zabaw, balów, polowań i innych hucznych uroczystości obchodzonych w gronie rodzinnym i sąsiedzkim. Istotnym wątkiem wystawy jest ukazanie mentalności oraz duchowości szlachty śląskiej na przestrzeni wieków. Wiele kościołów na Śląsku zawdzięcza swój wystrój hojności i opiece szlacheckich fundatorów, zamawiających obrazy, ołtarze czy sprzęty i szaty liturgiczne.
Ostatni dziął wystawy podejmuje także wątek przemijalności życia i przygotowania do śmierci. Na przykładzie poradników "dobrego umierania", kazań pogrzebowych i mów pośmiertnych pokazuje postrzeganie śmierci w obyczajowości poszczególnych odłamów chrześcijaństwa. Zebrane w tej części wystawy eksponaty związane z obrzędowością pogrzebową szlachty są nie tylko świadectwem wiary lecz także chwały rodu i sławy imienia zmarłego.

Do najcenniejszych zabytków prezentowanych na wystawie należy m.in. barokowe drzewo genealogiczne rodu Schaffgotschów przechowywane w klasztorze Ojców Pijarów w Jeleniej Górze-Cieplicach oraz renesansowy portret Wolffa von Buswoya z kościoła parafialnego w Niedźwiedzicach koło Chojnowa. Zobaczyć będzie również można kunsztownie wykonaną strzelbę „cieszynkę” misternie inkrustowaną kością i masą perłową i podobnie zdobiony kabinet księżnej cieszyńskiej Elżbiety Lukrecji. Wśród epitafiów na szczególną uwagę zasługuje obraz epitafijny Georga III von Oppersdorfa z kościoła św. Bartłomieja Apostoła w Głogówku z 1632 r. i potrójne epitafium rodziny Pücklerów z Szydłowca, ok. 1620 r. Ciekawym zabytkiem kultury funeralnej jest także zespół sześciu tarcz z szlacheckimi herbami z trumny Georga von Glaubitza zmarłego 1607 roku.

Na ekspozycji w Muzeum Miedzi w Legnicy znalazły się zabytki i pamiątki związane ze śląskimi rodami szlacheckimi / unikatowe grafiki, medale, monety, stare dokumenty z rodzinnych archiwów, cenne rękopisy i starodruki z zamkowych bibliotek, broń, szkło, meble i stroje / pochodzące z licznych muzeów, kolekcji i kościołów, niekiedy pierwszy raz udostępniane zwiedzającym. Szczególną wdzięczność za liczne udostępnienie swoich zbiorów wyrażamy Muzeum Narodowemu we Wrocławiu, Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu oraz Legnickiej i Opolskiej Kurii Biskupiej.

Komentarz do wystawy w postaci podpisów do zabytków oraz tekstów wprowadzających do poszczególnych części wystawy przygotowany został w języku polskim oraz niemieckim.
Integralną częścią ekspozycji są ponadto prezentacje multimedialne i projekcje audiowizualne, wzbogacające wątki i tematy prezentowane na wystawie.

Ekspozycji towarzyszyć będzie dwujęzyczny katalog wystawy pod redakcją prof. Jana Harasimowicza zawierający obok not katalogowych także eseje wybitnych specjalistów z zakresu poszczególnych dziedzin.
Wystawa prezentowana będzie od 23 maja do 9 listopada 2014 r., od wtorku do niedzieli. Posiadaczom biletu kolejowego na trasie Wrocław-Legnica-Görlitz lub biletu na jedną z wystaw przysługuje ulgowy wstęp na pozostałe wystawy zrealizowane w ramach projektu Szlachta na Śląsku.

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie