Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruiny zabytkowego pałacu w Goszczu pod Twardogórą kryją bogatą historię

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
Już wkrótce Pałac w Goszczu zmieni swoje oblicze
Już wkrótce Pałac w Goszczu zmieni swoje oblicze Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
XVIII-wieczny, zabytkowy pałac w Goszczu pod Oleśnicą to istna perełka regionu. Już wkrótce zmieni swoje oblicze i cały obiekt będzie dostosowany do ruchu turystycznego. Poznajcie jego historię.

Spis treści

Jak dojechać do pałacu w Goszczu — mapa

Pałac von Reichenbachów położony jest w powiecie oleśnickim, w Goszczu w gminie Twardogóra, ok. 50 km na północny wschód od Wrocławia i ok. 40 km na południowy zachód od Ostrowa Wielkopolskiego.
Zobacz na mapie, jak dojechać do ruin

Historia pałacu w Goszczu

Pałac von Reichenbachów to aktualnie ruina. Pierwszy pałac w Goszczu wybudowano w l. 1730-1740 na miejscu XII-wiecznego zamku. Strawił go jednak ogromny pożar w 1749 r. W latach 1749-1755 powstał nowy pałac wg projektu śląskiego architekta epoki baroku, Karla Martina Frantza. Całość zespołu dworsko-pałacowego zgrupowano wkoło prostokątnego dziedzińca, którego oś główną stanowił budynek pałacu. Prowadziły do niego trzy bramy wjazdowe.

Do stycznia 1945 r. obiekt ten należał do rodziny Reichenbachów, potem zajęły go wojska radzieckie, a następnie oddano go w zarząd miejscowej administracji. W wigilię Bożego Narodzenia 1947 r. wybuchł pożar w pałacu. Pomimo akcji jednostek straży pożarnej pałac doszczętnie spłonął i nigdy nie został odbudowany. W 2013 roku władze gminy Twardogóra wyremontowały część budynków z zachodniej strony kompleksu, oficynę I, dom służby pałacowej I i łączący je budynek.

Długo oczekiwany remont i znalezisko w pałacu w Goszczu

W lipcu 2021 roku w Goszczu odbyło się oficjalne podpisanie umowy o rewitalizację obiektu. Wartość dofinansowania, jakie pozyskała gmina na ten cel to 9 mln złotych. Podczas prac udało się odkryć sporo artefaktów z minionych epok. Najciekawszym znaleziskiem jest bez wątpienia skrzynia, która od dekad nie była otwierana.

Pałac w Goszczu ma w przyszłości być udostępniony zwiedzającym. Udało się m.in. wyciąć zarośla, które zakorzeniły się w ruinach, a także odgruzować niektóre pomieszczenia. Te odsłoniły wiele ciekawostek. Pokazały się ściany, piwnice, a także dobrze zachowane części podłóg z oryginalnymi płytkami. W miejscu jednej z dawnych komnat natknięto się na metalową skrzynię zamkniętą na kłódkę. Przez otwory widać, że znajdują się w niej spopielone dokumenty. Czy jest coś jeszcze? To okaże się jednak po otwarciu, które nastąpi w pracowni archeologów.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na twardogora.naszemiasto.pl Nasze Miasto