MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rośnie zagrożenie odrą – alarmuje WHO. Zmarła dorosła osoba zarażona tą chorobą. GIS apeluje: szczepcie dzieci. Jakie są objawy odry?

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rośnie zagrożenie odrą, najbardziej zakaźną z chorób – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W Irlandii w lutym 2024 r. zmarła osoba chora na odrę. Główny Inspektorat Sanitarny apeluje do rodziców i opiekunów o uzupełnienie zaległych szczepień dzieci przeciwko tej chorobie. Jakie są objawy odry? Dowiedz się, ile przypadków odry w 2023 r. odnotowała Światowa Organizacja Zdrowia.

Spis treści

Odra ponownie zagraża – ostrzega WHO. Jakie są objawy odry?

Odra jest zakaźną chorobą wirusową. Szerzy się drogą powietrzno-kropelkową. Osoba, która wcześniej na nią nie chorowała i nie była szczepiona przeciw niej, jest podatna na zakażenie i – jak wskazują eksperci – w razie styczności z chorym zakazi się z prawdopodobieństwem wynoszącym blisko 100 proc.

Lekarz trzymający noworodka chorego na różyczkę lub odrę
Powszechnie stosowana szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce podawana jest w dwóch dawkach andriano_cz/Getty Images

Objawy odry to:

  • gorączka,
  • mocny kaszel,
  • wysypka plamisto-grudkowa,
  • zapalenie spojówek,
  • światłowstręt,
  • nieżyt błony śluzowej nosa.

Dość częste są powikłania po odrze. Lżejsze to na przykład zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze to m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Kiedy się szczepi na odrę? Przypadki odry w Polsce i na świecie

Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed odrą. Powszechnie stosowana szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce podawana jest w dwóch dawkach – pierwsza w wieku 13-15 miesięcy, druga – około szóstego roku życia.

Jak podał dyrektor regionalny WHO na Europę dr Hans Henri P. Kluge, w roku 2023 zakażeniu uległo około 42 200 osób, podczas gdy w całym roku 2022 było to 941. Najwięcej przypadków odry odnotowano w Kazachstanie – 13 667, Rosji – 10 710, Kirgistanie – 5 452 oraz Turcji – 4 584. W Europie Zachodniej rekord należał do Wielkiej Brytanii – 183 przypadki.

W lutym 2024 r. w Irlandii zmarł pacjent zakażony odrą – poinformował publiczny system opieki zdrowotnej w Irlandii HSE (Health Service Executive). Jak podaje HSE, jest to pierwszy potwierdzony przypadek odry w tym roku. W 2023 r. na odrę zachorowały cztery osoby, w 2022 – dwa, a w 2020 – pięć. Żadna osoba nie zmarła, a przypadek z 2024 r. jest pierwszą ofiarą śmiertelną odry w Irlandii od lat.

Zdaniem specjalistów z WHO, wzrost ten wynika z mniejszej niż zwykle liczby dzieci zaszczepionych podczas pandemii COVID-19. W ubiegłym roku odra dotknęła wszystkie grupy wiekowe – zarówno osoby młode, jak i starsze.

W ubiegłym roku, zgodnie z krajowymi meldunkami epidemiologicznymi, odnotowano w Polsce 36 potwierdzonych przypadków odry, rok wcześniej – 27. W styczniu tego roku już 9.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rośnie zagrożenie odrą – alarmuje WHO. Zmarła dorosła osoba zarażona tą chorobą. GIS apeluje: szczepcie dzieci. Jakie są objawy odry? - Strona Zdrowia

Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto