Oto 10. największych wsi na Dolnym Śląsku. Wieś rekordzistka ma ponad 10 tysięcy mieszkańców! Jak małe miasto

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. Wieś zamieszkuje 4 290 osób. W Polsce jest tylko jedna wieś o nazwie Mysłakowice. Oficjalnie nazwa ta obowiązuje od dnia 16 grudnia 1946.

Znajdziemy tu sporo zabytków, m.in. zespół pałacowy, z pierwszej połowie XIX w.

Do kolejnego zdjęcia przejdziesz za pomocą gestu, strzałki lub kursora --->
Wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. Wieś zamieszkuje 4 290 osób. W Polsce jest tylko jedna wieś o nazwie Mysłakowice. Oficjalnie nazwa ta obowiązuje od dnia 16 grudnia 1946. Znajdziemy tu sporo zabytków, m.in. zespół pałacowy, z pierwszej połowie XIX w. Do kolejnego zdjęcia przejdziesz za pomocą gestu, strzałki lub kursora --->Marcin Oliva Soto / Polskapresse
Dziesięć największych wsi na Dolnym Śląsku - kliknij w zdjęcie i sprawdź! Na terenie Dolnego Śląska znajduje się 2358 wsi. My zaprezentujemy Wam dziesięć największych z nich. Uwaga, numer jeden na naszej liście ma ponad... 10 tys. mieszkańców! Dla przypomnienia jedynie - najmniejsze miasto na Dolnym Śląsku liczy sobie ponad 1700 osób.

Największe wsie na Dolnym Śląsku. TOP 10 z nich. Największa ma ponad 10 tys. mieszkańców!

Dolny Śląsk to przepiękny i zaskakujący region. Zaskoczeniem jest dla nas również fakt, że jedna z wsi w naszym województwie liczy sobie... ponad 10 tys. mieszkańców! To jak całkiem spore miasteczko! To zdecydowany lider w naszym województwie. Jako ciekawostkę dodamy również, że najliczniejszą wsią w Polsce są Kozy w woj. śląskim, które zamieszkuje ok. 12,5 tys. mieszkańców.

Jak w ogóle definiuje się "wieś" w Polsce? Główny Urząd Statystyczny podaje, że to „Jednostka osadnicza o zwartej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta".

Najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku

Przed tygodniem poznaliśmy laureatów prestiżowego konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska". W kategorii "Najpiękniejsza Wieś" spośród 10 zgłoszonych miejscowości komisja konkursowa wybrała trzech laureatów konkursu:

  • I miejsce zajęła wieś Międzygórze w gminie Bystrzyca Kłodzka.
  • II miejsce zajęła wieś Pogwizdów w gminie Paszowice.
  • III miejsce zajmuje wieś Gola Świdnicka w gminie Marcinowice.

W kategorii "Najlepsze Przedsięwzięcie Odnowy Wsi" ze zgłoszonych 5 projektów komisja konkursowa wybrała trzy najlepsze:
Najlepszym Przedsięwzięciem Odnowy Wsi w 2022 roku został projekt "Świetlica wiejska Nasz drugi dom" zrealizowany we wsi Bagno w gminie Oborniki Śląskie.

  • II miejsce zajęło przedsięwzięcie "Promocja Idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej poprzez organizację festynu integracyjnego pn. Święto Miodu oraz wydanie materiałów promocyjnych". Wydarzenie zostało zorganizowane przez pszczelarzy ze wsi Raszków w gminie Radków.
  • III miejsce otrzymało przedsięwzięcie "Teatralne przygody we wsi artystycznych tradycji" zgłoszone przez wieś Ostroszowice w gminie Dzierżoniów.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto 10. największych wsi na Dolnym Śląsku. Wieś rekordzistka ma ponad 10 tysięcy mieszkańców! Jak małe miasto - Gazeta Wrocławska

Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto