Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnicki sanepid przestrzega przed bąblowicą. Uważajmy na jagody!

OPRAC.: KLO
Pixabay
To właśnie latem dochodzi do największej liczby zachorowań na bąblowicę. Jest ona trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. Nieleczona choroba może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci.

Oszacowano, że na całym świecie występuje około 2-3 milionów przypadków bąblowicy u ludzi. Według raportu Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH w 2019 roku w Polsce potwierdzono występowanie echinokokozy u 70 pacjentów, natomiast w 2020 roku odnotowano18 przypadków.

Bąblowica jest zoonozą (chorobą, która przenosi się ze zwierząt na ludzi), powodowaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów. Do organizmu człowieka mogą dostać się poprzez: bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, spożycie skażonej jajami żywności lub wody. Najczęściej do zakażenia dochodzi po zjedzeniu nieumytych jagód, borówek i poziomek.

Jakie są objawy bąblowicy?

Objawy ściśle związane są z lokalizacją cysty, najczęściej umiejscawiają się w: wątrobie, płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym i kościach. Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. Powiększanie się cyst powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy. Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci. Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. Osoba zakażona bąblowcem może nie odczuwać żadnych objawów nawet od 5 do 20 lat, a do rozpoznania obecności intruza dochodzi przypadkowo, np. podczas badania obrazowego jamy brzusznej.

Narzędziami diagnostycznymi umożliwiającymi potwierdzenie zachorowania na echinokokozę mogą być:

  • immunoenzymatyczny test ELISA (Enzyme-linked Immunosorbent Assay),
  • technika Western-Blot, która wykorzystuje specyficzne przeciwciała,
  • metody genetyczne, np. PCR lub RFLP-PCR,
  • badanie ultrasonograficzne (USG), które umożliwia zobrazowanie torbieli z pasożytem

Prawidłowa diagnoza i rozpoczęcie leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego skutkują najczęściej dobrym rokowaniem i wyleczeniem pacjenta.

Jak przeciwdziałać i zapobiegać zachorowaniu na bąblowicę? Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy przypomina podstawowe zasady profilaktyki bąblowicy:

  • zachowujmy zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie,
  • pamiętajmy o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami,
  • myjmy lub poddawajmy obróbce termicznej owoce leśne,
  • chrońmy posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczajmy śmietniki, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta,
  • regularne odrobaczajmy zwierzęta domowe preparatami działającymi na tasiemce.
od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oleśnicki sanepid przestrzega przed bąblowicą. Uważajmy na jagody! - Oleśnica Nasze Miasto

Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto