Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fontanna „Szermierz” we Wrocławiu. Jej historia ma przestrzegać studentów przed hazardem. Jaka legenda jej towarzyszy?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Fontanna „Szermierz" we Wrocławiu.
Fontanna „Szermierz" we Wrocławiu. Fot. Tomasz Hołod / Polska Press / Archiwum
Wrocław przez wielu uznawany jest za najpiękniejsze miasto naszego kraju. Trudno się temu dziwić - bogata kultura, ogrom zachowanych zabytków i malownicze położenie to mieszanka, która zachwyca turystów z całego świata. Chociaż pod względem ilości atrakcji Wrocław mógłby konkurować z najpopularniejszymi miejscami na świecie, w tym artykule przyjrzymy się jednej z najbardziej charakterystycznych, czyli fontannie „Szermierz” we Wrocławiu. Poznajcie historię rzeźby, która ma przestrzegać studentów przed hazardem. Jaka legenda jej towarzyszy?

Spis treści

Fontanna „Szermierz” we Wrocławiu - lokalizacja

Znana wszystkim fontanna przedstawiająca młodego mężczyznę stoi w centralnym punkcie wrocławskiego placu Uniwersyteckiego (przed Bramą Cesarską), zlokalizowanego na Starym Mieście. W przeszłości to właśnie w tym miejscu przebiegały mury miejskie, przy których zbudowano zamek książąt śląskich, a dziś wznosi się tam gmach Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodaj firmę
Logo firmy Uniwersytet Wrocławski
Wrocław, plac Uniwersytecki 1
Reklama

Historia wrocławskiego „Szermierza"

Za projektem słynnej fontanny stoi Hugo Lederer, słynny niemiecki rzeźbiarz. Co ciekawe, „Szermierz” nie jest jedynym dziełem artysty na ziemiach polskich - Lederer odpowiada także za powstanie „Fontanny z delfinami”, zdobiącej centrum Poznania.

Gdy władze Wrocławia ogłosiły konkurs na koncepcję wodotrysku, Hugo Lederer zajął w nim drugie miejsce. Jak się później okazało - sztuka obroniła się sama, a fontanna Szermierza projektu Niemca zaczęła zdobić wrocławski plac ponad 110 lat temu, a dokładniej 26 listopada 1904 roku. Odsłonięcie fontanny przyciągnęło wielu mieszkańców miasta. Choć koncepcja nie przypadła każdemu wrocławianinowi do gustu, miejsce bardzo szybko stało się wizytówką Wrocławia i jednym z najpopularniejszych punktów spotkań studentów.

Fontanna „Szermierz" we Wrocławiu.
Fontanna „Szermierz" we Wrocławiu. Fot. Tomasz Hołod / Polska Press / Archiwum

Pod „Szermierzem” organizowano najróżniejsze zabawy i festyny, w których uczestniczyli głównie studenci. Na szczęście, rzeźba nie ucierpiała podczas wojny i do dziś mogą podziwiać ją turyści z całego świata. „Szermierz” z fontanny jest znakiem rozpoznawczym Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego - jego podobizna zdobi wszystkie publikacje WUW. Podobnych rzeźb jest jeszcze kilka - jedna z nich znajduje się w oddalonym ok. 150 kilometrów zamku Czocha, kolejna (mniejsza) dumnie prezentuje się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Na terenie Niemiec zlokalizowane są jeszcze 4 odlewy dzieła - w Leverkusen-Küppersteg, Tegernsee w Bawarii, we Wschodnioniemieckiej Galerii w Ratyzbonie oraz w Südmährische Museum w Znojmie.

Hugo Lederer we Wrocławiu

Urodzony w 1871 roku w Znojmie (Czechy), czyli na ówczesnych terenach Austro-Węgier artysta był człowiekiem wykształconym - pobierał nauki w rodzinnym mieście - Znojmie, niemieckim Erfurcie, Dreźnie i Berlinie, a także we Wrocławiu. We Wrocławiu uczył się pod okiem Christiana Behrensa - wybitnego rzeźbiarza, który odpowiadał m.in. za projekt pomnika cesarza Wilhelma I (zburzony w 1945 roku) czy portal (ozdobne obramowanie drzwi wejściowych) dzisiejszej siedziby Naczelnej Organizacji Technicznej przy ul. Piłsudskiego 74 we Wrocławiu.

Fontanna Szermierza z Wrocławia - legenda

Z piękną fontanną wiąże się miejska legenda, według której rzeźba nagiego mężczyzny to nikt inny, jak sam Hugo Lederer. Dlaczego? Wśród mieszkańców Wrocławia - w szczególności studentów - panuje przekonanie, że profesor berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych (zanim uzyskał tytuł) w czasach studiów w polskim mieście, upojony alkoholem przegrał wszystko co miał… w karty. Jedynym elementem, który nie został mu odebrany przez znajomych była szpada symbolizująca męski honor. Losy mężczyzny mają być przestrogą dla studentów przed zgubnymi skutkami lekkomyślności, a sama rzeźba pada często ofiarą żartów - zimową porą młodzież odziewa ją w czapkę, szalik lub inne części garderoby. Pozostałej części fontanny Szermierza również nie pozostawiono bez komentarza - uczniowie twierdzą, że poboczne maski to twarze profesorów uczelni, a wypływająca z ich ust woda symbolizuje „niezbyt interesujący” potok słów, czyli nudne wykłady.

Rzeźba bez szpady, odziana w bokserki

Jak wcześniej wspomniano, rzeźba często jest obiektem niewybrednych żartów. Oprócz czapki i szalika, posąg nagiego mężczyzny w 2009 roku został przekręcony o 180 stopni i odziany w… bokserki. Inicjatorami tego figla byli oczywiście studenci. Kilka lat później najbardziej rozpoznawalny element fontanny został pozbawiony swojej szpady - jeden z turystów wtargnął do wody i zabrał rzeźbie oręż.

Fontanna „Szermierz” - z czego zrobiono rzeźbę?

Fontannę wykonaną z różowego brązu i miedzi zdobią rzeźby postaci kobiet (naturalnego rozmiaru!) podtrzymujących czaszę fontanny. To właśnie na niej umiejscowione zostały wyrzeźbione - na podobiznę ówczesnych profesorów - twarze, z których wylewa się woda. Górną część zdobi wykonana z brązu postać nagiego mężczyzny - Szermierza. Przybiera on pozę zwaną w sztuce kontrapostem, czyli oparciem ciężaru całego ciała na jednej nodze. Jego głowa jest skierowana w prawą stronę, a lewa ręka oparta na biodrze. Podstawą fontanny jest szeroki na 6 metrów basen - jego dno stanowi 38 marmurowych płyt.

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera

Atrakcje w okolicy fontanny Szermierza

Wrocław obfituje w masę interesujących miejsc. Będąc na placu Uniwersyteckim nie sposób zakończyć tam zwiedzania - w końcu fontanna stoi na terenie Starego Miasta. Zobaczcie, które atrakcje znajdują się w bliskiej odległości od wrocławskiego „Szermierza”:

  • Zamek cesarski (obecnie gmach Uniwersytetu Wrocławskiego) - klik
  • Muzeum Archeologiczne - klik
  • Most Piaskowy - klik
  • Kościół Rzymskokatolicki św. Macieja (tzw. „Maciejówka”) - klik
  • Muzeum Książąt Lubomirskich - klik

Informacje dla turystów - noclegi, gastronomia

Jako, że fontanna Szermierza znajduje się w jednym z najpopularniejszych punktów miasta, bardzo łatwo trafić tam na miejsca noclegowe i punkty gastronomiczne serwujące pyszne posiłki.

Noclegi najbliżej „Szermierza” oferują (stan na kwiecień 2022 r.):

  • Bemma Apart - ceny za dobę od ok. 150 zł
  • Haston Old Town - ceny za dobę od ok. 310 zł
  • Galeria Italiana Apartments - ceny za dobę od ok. 255 zł
  • Boogie ApartHouse - ceny za dobę od ok. 175 zł
  • Q19 Apartments - ceny za dobę od ok. 220 zł
  • City Central Apartments - ceny za dobę od ok. 110 zł
  • Aparthotel MARINA - ceny za dobę od ok. 780 zł

Lokale gastronomiczne w pobliżu placu Uniwersyteckiego:

  • Pronto Pizza - kuchnia włoska
  • Lepione - kuchnia polska
  • Piec na Szewskiej - kuchnia włoska (neapolitańska)
  • Darea - kuchnia japońska
  • Restauracja Przystań & Marina - kuchnia śródziemnomorska
  • Inna Bajka - kuchnia polska
  • Kociołek - kuchnia polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto