Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Komunikat oleśnickiego sanepidu

RED
Dziś, 18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Z tej okazji, oleśnicki sanepid przygotował komunikat.

Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Co przyniosło niespodziewane skutki, aż 150 tysięcy osób postawiło sobie wyzwanie ograniczenia się od palenia tytoniu przez 24 godziny. Akcja ta w kolejnych latach objęła wszystkie stany i następne tysiące palaczy. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.

W ciągu ostatnich ponad 30 lat zaobserwowano w Polsce stopniowe ograniczenie spożycia tytoniu. Mimo to, palenie tytoniu jest nadal jedną z głównych przyczyn zgonów wśród osób dorosłych. Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne.

Trzy wielkie grupy chorobowe występujące prawie wyłącznie u palaczy papierosów to: rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż.

Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 8 mln ludzi, z czego 7 milionów to aktywni palacze, a około 1 milion to osoby narażone na bierne palenie.

Rzucenie palenia może być trudne, zwłaszcza w obliczu dodatkowego stresu społecznego i gospodarczego, który nastąpił w wyniku pandemii, ale jest wiele powodów, aby rzucić palenie.

Korzyści z rzucenia palenia są niemal natychmiastowe. Już po 20 minutach rzucenia palenia spada tętno. W ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi spada do normy. W ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i czynność płuc. W ciągu 1-9 miesięcy ustępuje kaszel i duszność. Po 5-15 latach ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu osoby niepalącej. Po 10 latach śmiertelność z powodu raka płuc jest o połowę niższa niż wśród palaczy. Po 15 latach ryzyko choroby serca jest takie, jak u niepalących.

Zaprzestanie palenia jest szczególnie ważnym zaleceniem w czasie pandemii koronawirusa. Choroby odtytoniowe zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19. Każda osoba, która pali tytoń lub używa e-papierosów i nowych wyrobów tytoniowych (tytoń podgrzewany) może skorzystać z pomocy oferowanej przez Telefoniczną Poradnię Pomocy Palącym (TPPP).

Poradnia działa od poniedziałku do piątku w godzinach: 09.00-21.00 oraz w soboty w godzinach: 09.00-15.00. Numery telefonów: 801 108 108 oraz 22 211 80 15

Z pracownikami poradni można się także skontaktować poprzez e-mail, pisząc na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Komunikat oleśnickiego sanepidu - Oleśnica Nasze Miasto

Wróć na bierutow.naszemiasto.pl Nasze Miasto